Pomidorowy Dzień Otwarty koło Pleszewa

W gospodarstwie Grupy Producentów Warzyw Zdunek w Ludwinie (woj. wielkopolskie) firmy: Enza Zaden, Hurtownia Rolno-Ogrodnicza Janiak, Koppert Polska oraz Saint-Gobain Cultilene 6 lipca zorganizowały Dzień Otwarty Pomidora dla producentów szklarniowych z rejonu kaliskiego. Przygotowano dla nich prezentację odmian Barteza F1, Maxeza F1, Milaneza F1 i Annaisa F1 w obiektach państwa Zdunków oraz wystąpienia przedstawicieli współorganizatorów spotkania.
O szczegółach uprawy odmian firmy Enza Zaden w szklarniach gospodarzy spotkania Grzegorza i Krzysztofa Zdunków mówił Mateusz Janas.
 
W pierwszym z lustrowanych obiektów uprawiana była czerwonoowocowa mięsista odmiana Barteza F1. – Jednopędową, nieszczepioną rozsadę wyprodukowano w szklarniach Celiny i Jana Zdunków – rodziców ogrodników z Ludwiny. Do szklarni rośliny zostały wstawione w ostatnich dniach grudnia. Uprawa od początku prowadzona była w optymalnym dla odmiany zagęszczeniu 2,8 wierzchołka/m2, dlatego nie zdecydowano się na wypuszczenie dodatkowych pędów. Mimo długo utrzymującej się upalnej pogody w dniu spotkania rośliny tej odmiany miały silny wigor. Odmiana o krótkich międzywęźlach może być uprawiana zarówno w szklarniach nowoczesnych, jak i tych starszego typu. Rośliny tworzą owoce o masie 200–240 g z błyszczącą skórką. Dzięki wczesności i szybkości wiązania owoców można uzyskać więcej gron w ciągu sezonu z rośliny w porównaniu z innymi odmianami w tym segmencie – mówił M. Janas.
 
Kolejną prezentowaną odmianą była Maxeza F1 z segmentu duże grono. Międzywęźla Maxezy F1 są dość długie, dlatego polecana jest do obiektów o wysokości minimum 4 m w słupie. Rośliny tej odmiany również posadzono w zagęszczeniu 2,8 pędu/m2 i po 12 gronie został wypuszczony dodatkowy pęd co daje obecnie zagęszczenie 3,3 szt./m2 – optymalne dla tej odmiany.
 
Z segmentu pomidorów gronowych o mniejszych owocach można było zobaczyć odmianę Milaneza F1 z nasadzeń w połowie stycznia. Liczba owoców w gronie w przypadku tej odmiany regulowana była do 7 szt. i osiągały one masę 100–120 g. Odmiana odznacza się dobrą zdrowotnością i wykazuje odporność na mączniaka prawdziwego.
 
Milaneza F1
 
Podczas spotkania w Ludwinie prezentowano również odmianę Annaisa F1 z nasadzeń na początku lutego tworząca bardzo smaczne owoce o masie 35 do 40 g., bez skłonności do pękania.
 
Podczas części seminaryjnej spotkania Agnieszka Wiśniewska zaprezentowała temat kreowania wartości dodanej z odmianami firmy Enza Zaden. Sporo uwagi A. Wiśniewska poświęciła nowej odmianie pomidora malinowego E15A.41717 F1, którą stworzono biorąc pod uwagę wymagania rynkowe dla odmian w tym segmencie oraz oczekiwania producentów. W trakcie prac hodowlanych nad nową odmianą E15A.41717 F1 dużo uwagi poświęcono utrzymaniu charakterystycznego smaku „maliny” przy jednoczesnej poprawie wyrównania wielkości owoców przez cały sezon, tolerancji na suchą zgniliznę wierzchołków owoców i tworzenia przebarwień. W tym sezonie odmiana testowana jest w 20 gospodarstwach na terenie kraju.
 
Malinowa odmiana E15A.41717 F1
 
Tekst i fot. Aleksandra Czerwińska-Nowak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułMołdawia: niskie ceny i umiarkowany popyt na śliwki
Następny artykuł„Papryka odrywa się od ziemi”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.