Uczestnicy spotkania w Kłódce
Właściciel gospodarstwa przekazywał wiele cennych wskazówek praktycznych dotyczących uprawy. Mówił m.in. o potrzebie regulacji liczby owoców w gronie, żeby rośliny przez jak najdłuższy czas równomiernie plonowały, a ich owoce były wyrównane co do wielkości.
– Odmiana Cardyna F1 – to znana od lat w uprawie i doceniana przez producentów m.in. za wczesność i wyrównanie owoców, dlatego ciągle pozostaje w firmowej ofercie. Niesłabnącą popularnością cieszy się również Giulietta F1 – odmiana śliwkowa o mocno wydłużonym kształcie, wyróżnia się na rynku kształtem, kolorem i smakiem, jest bardzo plenna (do 7 owoców w gronie) – informowała Dorota Wielgat.
Oprócz znanych odmian w gospodarstwie w Kłódce zaprezentowano nowość – odmianę o owocach „malinowych” – PS1 F1 w typie śliwki. W tym roku testowano małą próbę, ale zapowiada się ona bardzo korzystnie. – Owoce dorastają od 180 do 200 g, są bardzo smaczne. Rośliny mają silny system korzeniowy i wigor – mówił właściciel gospodarstwa.
Z odmian malinowych, ale o kulistych owocach na spotkaniu w Kłódce można było zobaczyć Pink Beauty F1. – Jest to odmiana o średnim wigorze, nie wrażliwa na suchą zgniliznę wierzchołków, dzięki czemu sprawdza się również w uprawie w niskich tunelach. Jest bardzo smaczna, a owoce w miarę owocowania nie drobnieją. Dobrze rośnie nawet w gorszych warunkach świetlnych. W długiej uprawie regulują owoce do 4 szt. w gronie. W uprawie całorocznej polecana jest szczepienie rozsady na podkładce – dzielił się swoimi uwagami właściciel gospodarstwa.
– Aphen F1 – to odmiana jedna z pierwszych malinowych, kulistych. Plenna, wcześnie wchodzi w okres owocowania, wymaga intensywnego nawożenia. Bardzo wczesna po 70 dni od zakwitania owoce nadają się do zbioru. Polecam ją do wczesnej, krótkiej uprawy wówczas można uzyskać wysoki plon – informował plantator.
Odmiana Voluptuoso F1 o charakterystycznych, karbowanych owocach, zdaniem przedstawicieli firmy zyskuje coraz większą popularność. T. Kaliszewski informował, że coraz więcej klientów zwraca uwagę nie tylko na wygląd owoców, ale także na ich smak, a mieszaniec Voluptuoso F1 należy do jednych z najsmaczniejszych pomidorów.
– Podobnie jak odmiana Gourmandia F1 , której dodatkową zaletą jest wczesność, dzięki czemu można uzyskać wyższą cenę za owoce. W Kłódce rośliny tej odmiany posadzono ok. 8 marca i tuż po majowym weekendzie zbierano pierwsze dojrzałe owoce. Dała wczesny, wysoki plon (do 4 kg z krzewu w maju). Owoce szybko wybarwiają się wewnątrz, nawet jeśli zewnątrz, jest jeszcze „zapalona”, to wewnątrz jest już w pełni wybarwiona – wyliczał jej zalety T. Kaliszewski. Zalecał on, aby również w przypadku tej odmiany regulować owocowanie – usuwać pierwszy owoc, bo on tworzy się bardzo duży i blokuje rozwój kolejnych.
Celesteen F1 to jedna z nowych odmian wyróżniająca się odpornością na choroby, wymaga mniejszego nawożenia, ponieważ ma silny system korzeniowy. Nadaje się do przedłużonej uprawy. Może być uprawiana w niskich tunelach foliowych. Należy do średnio późnych odmian, ale dzięki temu latem będzie miała wyższą wydajność. Owoce mają wysoką trwałość pozbiorczą.
Ostatnią z prezentowanych odmian była Tamaris F1 – jedna ze starszych w ofercie firmy HM.CLAUSE. Odmiana ta jest ceniona przez klientów, ponieważ wyróżnia się średnimi owocami o wyjątkowo dobrym smaku. Odmiana prowadzona jest na 7–8 gron, po 6 owoców w gronie, co pozwala uzyskać bardzo wyrównane owoce.
Wykłady zakończyła prezentacja Pawła Kloca z firmy Koppert Polska, który informował o zaletach wykorzystania uli Natupol z trzmielami ziemnymi. Przedstawił możliwości biologicznej walki z mączlikiem i przędziorkiem, a także zaprezentował taśmy i tablice lepowe Horiver – do odławiania i monitoringu mączlika szklarniowego.
tekst i zdjęcia: Aleksandra Andrzejewska