W upalną, świąteczną sobotę 15 sierpnia w gospodarstwie Agnieszki i Krzysztofa Piorunów odbył się Dzień Papryki, zorganizowany przez firmy Hazera Poland oraz Tradecorp i Koppert. W spotkaniu uczestniczyła dr Agnieszka Stępowska z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, która wyjaśniała przyczyny różnych zaburzeń we wzroście roślin i owoców papryki.
Odmiany papryki z firmy Hazera
Małgorzata Zadura Specjalista ds. oceny produktu w firmie Hazera Polska scharakteryzowała prezentowane w tunelach odmiany papryki. Spośród nowych odmian o czerwonych owocach bardzo dobrą jakością wyróżniał się średnio wczesny mieszaniec Predator F1. Tworzy on owoce typu blok o masie 220–250 g, o grubej ściance, tolerancyjne na mikrospękania skórki. Ponadto dobrze prezentowała się odmiana pod nazwą Cardinal F1, która ma być wprowadzona w tym roku do sprzedaż, ale jeszcze nie wiadomo pod jaką nazwą, ponieważ ta użyta przez hodowców, nie może być zarejestrowana, bo już taka w rejestrze istnieje. Odmiana ta tworzy duże, atrakcyjnie wyglądające, czerwone owoce. Rośliny wykazują nieco mniejszy wigor od roślin Predatora F1, ale potencjał plonotwórczy i wysoka jakość owoców dorównują tej odmianie. Uczestnicy spotkania zwracali uwagę na odmianę Ruberto F1 tworzącej owoce o masie 200–250 g, o grubej ściance, wybarwiające się na intensywny czerwony kolor. Odmiana ta dobrze się prezentuje m.in. ze względu na trwałą szypułkę oraz brak mikrospękań. Na spotkaniu w Bąkowie zaprezentowano również odmianę Telestar F1 o czerwonych owocach, z małą komorą nasienną, o grubej ściance. W uprawie można było jeszcze zobaczyć starą, sprawdzoną w naszych warunkach odmianę Lord King, ale jak zapowiedzieli reprezentanci firmy, nie będzie ona w sprzedaży, ponieważ na jej miejsce wprowadzane są nowe.
Z odmian o żółtych owocach podczas Dnia Papryki pokazano Giacomo F1 oraz Sollie F1. Pierwsza z odmian tworzy owoce o masie ok. 240 g, grubościenne, wcześnie wybarwiające się na żółto. Odmiana Sollie F1 wiąże owoce o masie 180–210 g, są one bardzo dobrej jakości, zachowują dobrą trwałość po zbiorze.
Ponadto na spotkaniu zaprezentowano oberżynę Vernal F1 przeznaczoną do uprawy zarówno w tunelach foliowych, jak i w gruncie oraz wczesną odmianę cukinii Verdi F1 o ciemnozielonych owocach.
O nawożeniu
Andrzej Zbroja z firmy Tradecorp informował, że przed sezonem gleba w tunelach została poddana analizie chemicznej na zawartość składników pokarmowych. Przy czym próby gleby do badań pobierano z każdej nawy oddzielnie i okazało się, że występują znaczne (sięgające 20-30%) różnice w zawartości poszczególnych składników. Sugerował on, żeby zwiększyć liczbę pobieranych z tunelu prób gleby, żeby była ona jak najbardziej reprezentatywna. Wyniki tej analizy wskazały na wysoką zawartość fosforu i trzeba było tak dostosować nawożenie, żeby nie dostarczać już więcej tego pierwiastka.
Ponadto A. Zbroja informował, że jesienią zastosowano obornik, który wiosną nie był jeszcze dostatecznie rozłożony. W celu przyspieszenia mineralizacji zastosowano Humistar, który znacznie przyspieszył rozkład obornika. Dodatkowo przed sadzeniem rozsady rośliny podlano Humistarem z dodatkiem stymulatora odżywiania – Intake. Do fertygacji w trakcie uprawy stosowano przede wszystkim nawóz Nutricomplex Orange (7:12:40), a także – zależnie od wyników analizy gleby – dodatkowo saletrę amonową oraz siarczany – magnezu i potasu. A. Zbroja informował, że ofertę firmy Tradecorp wzbogacono o nowy produkt – Phylgreen – ekstrakt z alg morskich, polecany szczególnie w trakcie krytycznych faz rozwoju do przezwyciężania stresu środowiskowego (zasolenie, susza, przymrozki).
Ochrona korzeni
Tomasz Domański – przedstawiciel firmy Koppert Polska – informował o nowym produkcie w ofercie tej firmy – Trianum. Jest to produkt grzybowy na bazie Trichodermy, polecany w ograniczaniu patogenicznych grzybów z rodzajów Verticilium i Fusarium. Trianum zaleca się stosować od początku produkcji rozsady papryki, już od momentu kiełkowania nasion, w trakcie wzrostu rozsady oraz po jej wysadzeniu w tunelu. Aplikacje te pozwalają na stopniowe, w miarę wzrostu systemu korzeniowego papryki, zabezpieczanie go przed patogenicznymi grzybami. Doświadczenia prowadzone w uprawie papryki dowodzą, że produkt ten chroni rośliny przed chorobami powodującymi więdnięcie roślin.
Uczestnicy Dnia Papryki w Bąkowie
Zapraszamy do obejrzenia naszej
galerii
Tekst i zdjęcia: Aleksandra Andrzejewska, redakcja „Warzywa”