Paprykowe kreacje w Złotnikach

W gospodarstwie Teodozji Żmuda, w miejscowości Złotniki k/ Krakowa  5 sierpnia odbyło się spotkanie zorganizowane przez firmy Syngenta® Poland, Agrimpex, Yara Poland, Novarbo Oy oraz Kohidrex (dystrybutor nasion), podczas którego przedstawiono kilka nowości z oferty organizatorów.

Na plantacji w Złotnikach można było zobaczyć uprawę papryki czerwo- i żółtoowocowej.

Odmiana Yecla F1 nadaje się do uprawy w niskich i średnich tunelach foliowych. Owoce typu blokowego o masie 160-180 g charakteryzują się stabilną wielkością i równomiernym wybarwieniem, są tolerancyjne na suche pęknięcia skórki.

Nieco ciemniejszym kolorem owoców może pochwalić się odmiana Aquila F1, charakteryzująca się wysokim plonem ok 16-18 owoców/ roślinę. Odmiana jest tolerancyjna na sucha zgniliznę. W opinii Władysława Tokarczyka z firmy Syngenta ważnym zabiegiem, o którym nie należy zapominać, jest usuwanie pierwszego zawiązka, w celu lepszego zawiązywania owoców w kolejnych partiach roślin.

Kolejną kreacją czerwonoowocową była odmiana Balta 1. Charakteryzująca się grubą ścianką, o intensywnym połysku i dobrym wiązaniem.

Z żółtowocowych odmian blokowych zaprezentowano Gepard F1 oraz Limone F1. Pierwsza z odmian wyróżnia się plennością i wczesnością. W opinii W. Tokarczyka odmiana ta wymaga węższego wiązania. Druga z odmian o masie 150-160 g, odznacza się wysoką jakością i tolerancją na suche spękania.

Z żółtoowocowej odmiany stożkowej papryki zaprezentowano Dimentio F1 nadającą się to uprawy w tunelach foliowych typu „igołomskiego”.

O agrowłókninie
Podczas wizyty w gospodarstwie w Bilsku odwiedzający plantatorzy mieli okazje zobaczyć zastosowanie czarnej agrowłókniny z linii Pegas Agro wykorzystywanej do ściółkowania międzyrzędzi np. w uprawie papryki. Zdaniem Andrzeja Karwata z firmy Agrimpex agrowłóknina ta charakteryzuje się dobrą przepuszczalnością dla wody i powietrza. Dodatkowo zmniejsza straty wody, przeciwdziała wysuszeniu podłoża. Na wiosenne uprawy w ofercie firmy jest agrowłóknina (17 g i 19 g), którą cechuje wysoka wytrzymałość. W przypadku niskiej temperatury A. Karwat zaleca stosowanie agrowłókniny jesienno-zimowej o gramaturze 23 g (często wykorzystywane w uprawie truskawek). Ponadto agrowłókniny o szerokości od 3,20 m do 15,80 m posiadają wzmocnione brzegi. W ofercie firmy Agrimpex jest żółta węgierska folia tunelowa firmy Agrola o grubości 160 µm, charakteryzująca się wysoką trwałością, elastycznością i przepuszczalnością światła.

O nowym substracie
Na spotkaniu w Złotnikach mieliśmy okazje zapoznać się z fińskim substratem torfowym Novarbo. Joanna Firla przedstawiła ofertę oraz właściwości nowego podłoża wykorzystywanego m.in. do produkcji rozsad. W opinii tej specjalistki substrat charakteryzuje się wysoką jakością, jednolitością. To podłoże sprężyste, wolne od zanieczyszczeń, o dobrych właściwościach powietrzno-wodnych.

Anna Wilczyńska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKonkurs jedzenia pokrzyw
Następny artykułPo upale nadejdą nawałnice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.