Ogórkowa nowość w Białym Borze

Uprawa szklarniowa ogórka
Firma Enza Zaden Poland zaprosiła ogrodników z północnej Polski na prezentację nowej odmiany ogórka sałatkowego w typie midi.

Spotkanie odbyło się 25 października w gospodarstwie Reginy i Jarosława Zasuniów w Białym Borze koło Grudziądza.

Jak poinformował Piotr Pietrzak z firmy Enza Zaden Poland, nowy mieszaniec pod symbolem E 23M 2262 F1 był testowany w tym gospodarstwie 2 lata. Hodowca rekomenduje tę odmianę do uprawy, począwszy od lutego – w szklarniach, a także w tunelach foliowych. W szklarniach zaleca się prowadzenie roślin na jeden pęd, z opuszczaniem, z kolei w tunelach rośliny powinny być uprawiane z wyprowadzaniem pędów bocznych („na parasol”).

Odmianę cechuje szybkie i równomierne tempo wzrostu. Rośliny tworzą mocny system korzeniowy i duże liście, ustawione na pędzie horyzontalnie (fot. 1). Ich duża powierzchnia pozwala na efektywne wykorzystywanie światła. Z kolei dzięki specyficznemu ułożeniu, światło odpowiednio penetruje także niższe partie roślin. Rośliny dobrze zawiązują owoce (fot. 2) i nie zrzucają ich przy krótkotrwałych wahaniach pogody czy deficycie światła (1–2 dni pochmurnej aury). Jednak jeśli niedobory światła trwają dłużej, może dojść do zrzucania zawiązków owocowych. Aby do tego nie dopuścić, specjalista z firmy Enza Zaden Poland radził odciążanie roślin i usuwanie nadmiaru zawiązków, dostosowując ich liczbę do aktualnie panujących warunków świetlnych. Według niego, warto to zrobić, gdyż dzięki temu zachowane zostanie systematyczne tempo zawiązywania i dorastania owoców.


Fot. 2. Odmianę cechuje równomierne zawiązywanie owoców

Owoce mieszańca E 23M 2262 F1 osiągają ok. 25 cm długości i nie mają tendencji do wydłużania się latem. Są ciemnozielone, żebrowane, z lekko zaznaczoną szyjką (fot. 3). Wyróżnia je wysoka jakość i bardzo dobre wyrównanie, a cechy te utrzymują się przez cały sezon zbiorów. W plonie przeważają owoce klasy pierwszej, a te poza wyborem mają minimalny udział. Ponieważ mieszaniec odznacza się dużym potencjałem plonotwórczym, jego wymagania pokarmowe są wyższe niż standardowych odmian z tego segmentu. Aby w pełni wykorzystać ten potencjał, nie należy również utrzymywać na roślinach zbyt dużej liczby liści. Z racji ich wielkości, roślina wydatkuje bowiem dużo energii na budowanie masy zielonej i transpirację. Przy nadmiernej liczbie liści na roślinie zostają zaburzone prawidłowe proporcje między wzrostem a zawiązywaniem owoców.


Fot. 3. Ciemnozielone, żebrowane owoce osiągają długość ok. 25 cm

W gospodarstwie w Białym Borze można było obejrzeć także znanego mieszańca Melen F1, który cieszy się dużą popularnością wśród ogrodników, m.in. z rejonu Grudziądza. Jak przypomniał P. Pietrzak, owoce tego mieszańca o długości 20–22 cm są lekko żebrowane, ciemnozielone z połyskiem. Przy opóźnieniu zbioru nie przerastają na grubość, utrzymując właściwe proporcje między długością a średnicą. Zachowują wysoką jakość i intensywny, ciemnozielony kolor również latem. 

W uprawie jesiennej, zwłaszcza jeśli temperatura obniży się, są nieco krótsze. W przypadku tej odmiany nie zaobserwowano specyficznych wymagań nawozowych. Prawidłowo rośnie przy nawożeniu standardowym, wykazuje też dobrą tolerancję na zaburzenia pokarmowe. Rośliny odznaczają się ponadto dobrą zdrowotnością. W warunkach produkcyjnych wykazują tolerancję na sprawców mączniaka rzekomego i szarej pleśni.

Anna Maciejuk
Fot. 1-3 A. Maciejuk

Artykuł pochodzi z numeru 12/2016 „Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułBarwne elementy gwiazdy betlejemskiej to wcale nie są kwiaty
Następny artykułFruit Logistica Innovation Award 2017

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.