Jak informował Marcin Piechota z firmy Monsanto (fot. 2), mieszaniec ten należy do nowej generacji ogórków partenokarpicznych marki Seminis, które charakteryzują się wysoką plennością (wysoki plon wczesny i całkowity) oraz doskonałą jakością owoców. Ich uprawa jest łatwa, związana z niższymi nakładami pracy niż u standardowych odmian.
Rośliny cechują się generatywnym typem wzrostu. Mają otwarty pokrój i małą tendencję do tworzenia pędów bocznych. Dzięki krótkim międzywęźlom są łatwe w pielęgnacji, co wpływa na mniejsze nakłady pracy podczas uprawy i zbioru owoców. Odmiana wyróżnia się ponadto silnym systemem korzeniowym, dzięki czemu jest bardziej tolerancyjna na wysoką temperaturę latem. Grubobrodawkowe owoce mają ciemnozieloną skórkę (ciemniejsza niż u firmowego standardu – odmiany Mirabelle F1). Ich długość wynosi 11–12 cm, a średnica 3,4 cm. Przez cały cykl uprawy są wyrównane i zachowują prawidłowe proporcje między długością a średnicą.
Jak przekazał przedstawiciel firmy Monsanto, odmiana jest przydatna do uprawy w ogrzewanych i nieogrzewanych tunelach foliowych (niskich oraz wysokich), a także w szklarniach, w różnych podłożach. Owoce są przeznaczone do sprzedaży na rynku warzyw świeżych, stanowią też doskonały surowiec do produkcji tzw. ogórków małosolnych.
Fot. 2. O cechach nowego mieszańca informował Marcin Piechota
Tekst i fot. Anna Maciejuk
Informacja pochodzi z numeru 6/2016 „Hasła Ogrodniczego”