Swoją fachową wiedzą z producentami podczas spotkania dzieliła się również dr Agnieszka Stępowska z Instytutu Ogrodnictwa.
Zdzisław Gnaś i Małgorzata Zadura, reprezentujący firmę Nickerson-Zwaan omówili oferowane na ten sezon odmiany papryki. Cztery z nich są już znane producentom: czerwone w typie blok – Telestar F1 i Ruberto F1 oraz żółte: Sollie F1 i Giacomo F1. W ofercie pojawiły się także dwie nowości, które zdaniem przedstawicieli firmy zasługują na zainteresowanie ze strony producentów: Cardinal F1 i Predator F1. Obydwie odmiany są średnio wczesne, charakteryzują się dobrym wiązaniem owoców i atrakcyjnymi owocami.
Adam Prabucki, reprezentujący BASF Polska, omówił nowe rejestracje w uprawie papryki – dwa fungicydy Signum 33 WG (pyraklostrobina i boskalid) oraz Rovral Aquaflo 500 SC. Obydwa środki należą do grupy fungicydów i ograniczają choroby papryki – zgniliznę twardzikową i szarą pleśń.
Andrzej Zbroja reprezentujący firmę Tradecorp omówił ofertę nawozów doglebowych, dolistnych i do fertygacji. Dla producentów papryki i pomidorów pod osłonami firma poleca w fazie produkcji rozsady podawać doglebowo nawozy Humistar® i Intake®. Dzięki tym produktom następuje lepszy rozwój korzeni i lepsze przyjęcie roślin po posadzeniu. Niedobory wapnia w glebie warto uzupełnić poprzez stosowanie dolistnie saletry wapniowej z aminokwasami – Calitech®, a dla lepszego wiązania owoców rośliny zasilić produktami Intake® i Tradebor®Mo. Lepszą jakość owoców natomiast można uzyskać podając dolistnie Calitech® i Drakar K®.
Więcej na łamach „Hasła Ogrodniczego” i miesięcznika „Warzywa”.
Tekst i fot. D. Łabanowska-Bury
Więcej zdjęć w galerii.