Nowe odmiany ogórka

Tegoroczna edycja Dni Ogrodnika – Targów Międzynarodowych, które odbyły się we wrześniu w Gołuchowie była okazją do przyjrzenia się odmianowej ofercie m.in. ogórków polecanych do uprawy pod osłonami. W artykule zamieszczam przegląd najnowszych propozycji odmianowych wybranych firm hodowlano-nasiennych.

O półdługich owocach
Firma Rijk Zwaan zaprezentowała w Gołuchowie m.in. nową odmianę ogórka szklarniowego Meleas F1 (fot. 1). Rośliny tego mieszańca tworzą krótkie międzywęźla oraz ciemnozielone, lekko żebrowane owoce (20−24 cm), które utrzymują regularny, cylindryczny kształt i nie przyrastają na długość. Dzięki grubej i zwartej owocni, odznaczają się one dobrą trwałością pozbiorczą. Ważną zaletą tego mieszańca jest duża tolerancja na niedobór światła, dlatego hodowcy polecają go szczególnie do uprawy wczesnej lub letnio-jesiennej.

W ekspozycji odmian oferowanych pod marką De Ruiter (Monsanto) promowano nową kreację ogórka o owocach typu midi − DRB 8986CB F1 (fot. 2). Pokrój roślin, w tym duże, wzniesione liście, oraz fakt, że po ogłowieniu nie tworzą się pędy boczne, znacznie ułatwiają prace pielęgnacyjne, a także te związane ze zbiorem owoców. Rośliny tworzą silny system korzeniowy i są tolerancyjne na wysoką temperaturę latem. Owoce o długości 18–23 cm są ciemnozielone i wyraźnie żebrowane, odznaczają się wysoką jakością pozbiorczą. Odmiana jest polecana do uprawy w systemie wysokiego drutu oraz „na parasol”.

Fot. 1. Ciemnozielone, lekko żebrowane owoce odmiany Meleas F1

Fot. 2. Owoce mieszańca DRB 8986CB F1 odznaczają się wysoką jakością pozbiorczą

W ofercie odmian z hodowli firmy Enza Zaden nowością w tym segmencie jest mieszaniec pod numerem E23M2178 F1 (fot. 3). Jego rośliny charakteryzują się silnym wigorem i mocnym systemem korzeniowym. Wytwarzają duże liście i krótkie międzywęźla. Z tego względu, że odmiana nie ma skłonności do zrzucania zawiązków, zalecana jest regulacja ich liczby. Ciemnozielone, lekko żebrowane owoce o długości ok. 22 cm wyróżniają się bardzo dobrą trwałością. Odmiana jest polecana do nasadzeń wczesnowiosennych oraz jesiennych.

Fot. 3. Owoce odmiany typu midi, testowanej pod numerem E23M2178 F1

Sałatkowe i „małosolne”
W asortymencie marki Seminis, należącej do koncernu Monsanto, wyróżniała się nowa, plenna odmiana ogórka partenokarpicznego SV4097CV F1 (fot. 4), przeznaczona do uprawy w tunelach foliowych. Jej rośliny cechują się krótkimi międzywęźlami i otwartym pokrojem. Tworzą mocny system korzeniowy i są tolerancyjne na stresowe warunki uprawy, związane np. z wysoką temperaturą. Ciemnozielone, kształtne, cylindryczne owoce z grubymi brodawkami nie mają tendencji do przyrastania na grubość.

Fot. 4. Owoce nowej odmiany partenokarpicznej SV4097CV F1

Nowością prezentowaną na stoisku firmy Syngenta był mieszaniec Panandra F1 (fot. 5). Jest to wczesna odmiana ogórka partenokarpicznego, polecana do uprawy w szklarniach oraz tunelach foliowych. Rośliny odznaczają się równowagą cech wegetatywnych i generatywnych, nie wykazują tendencji do samoistnego zrzucania zawiązków. Tworzą zielone, smukłe owoce o brodawkach średniej wielkości, będące cennym surowcem do produkcji tzw. ogórków małosolnych. Zdaniem hodowcy, owoce długo zachowują świeży wygląd i jakość pozbiorczą.

Fot. 5. Ogórki mieszańca Panandra F1 o brodawkach średniej wielkości

Firma Fux-Flora promowała odmiany z hodowli tureckiego przedsiębiorstwa Yüksel Tohumculuk, w tym m.in. dwie kreacje ogórka partenokarpicznego Capricorn F1 (fot. 6) i Sertel F1. Pierwszy mieszaniec jest przeznaczony do uprawy polowej, tunelowej i szklarniowej, w cyklach wiosennym, jesiennym bądź całorocznym. Rośliny tworzą silny system korzeniowy, średniej długości międzywęźla oraz krótkie pędy boczne. Mają luźny, otwarty pokrój, wykazują wysoką tolerancję na mączniaka rzekomego. Grubobrodawkowe owoce o jasnozielonej barwie, z niebieskim nalotem woskowym dorastają do długości 9−12 cm. Z kolei odmiana Sertel F1 to wczesna propozycja o jasnozielonych owocach długości 8− 10 cm, polecanych do produkcji ogórków małosolnych. Odmianę tę cechuje silny wigor i wysoka tolerancja na stresowe warunki uprawy.

Fot. 6. Jasnozielone owoce odmiany Capricorn F1, z niebieskim nalotem woskowym

Anna Wilczyńska
Fot. 1-5 A. Wilczyńska

Artykuł pochodzi z numeru 11/2013 „Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPolska liderem realizacji PROW w Unii Europejskiej
Następny artykułPomoc najuboższym po roku 2013

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.