W nowoczesnym obiekcie o wysokości 6 m zaprezentowano uprawę pomidorów malinowych odmiany Tomimaru Muchoo F1 (De Ruiter/Monsanto; fot. 2, 3). Pięciohektarowa szklarnia jest wyposażona w podwójne kurtyny termoizolacyjne oraz podwójne rury ogrzewania wegetacyjnego. Klimatem i nawadnianiem steruje komputer marki Priva. Uprawa jest prowadzona na rynnach firmy FormFlex w matach z wełny mineralnej Maxxima firmy Cultilene. Szczepioną dwupędową rozsadę wyprodukowaną w Grupie Producentów Rozsad Krasoń dostarczono 15 grudnia ub.r. Ponieważ panowały korzystne warunki świetlne, a rozsada była mocna, dobrej jakości, już po tygodniu wstawiano ją na otwory w matach. Mimo późniejszych niedoborów światła w styczniu i lutym, udało się utrzymać pierwsze i kolejne grona. Do dnia spotkania zebrano już owoce z 10 gron, a kwitło 17.–18. grono.
Fot. 3. Pomidory malinowe są chronione z zastosowaniem preparatów biologicznych
Fot. 4. Malinowe owoce odmiany Tomimaru Muchoo F1
Agnieszka Wiśniewska z firmy Koppert omówiła ochronę biologiczną stosowaną w gospodarstwie w Piotrowicach, związaną m.in. ze zwalczaniem przędziorków. Jak przekazała, pierwszym entomofagiem wprowadzonym do obiektu był dziubałeczek mączlikowy (Macrolophus pygmaeus, w formie preparatu Mirical-N). Introdukowano go trzykrotnie, począwszy od 10 lutego, w cotygodniowych odstępach i w jednorazowej dawce 0,58 szt./m2. Drapieżny pluskwiak był dokarmiany preparatem Entofood. W ochronie przed przędziorkami stosowano także preparat Spidex zawierający dobroczynka szklarniowego (Phytoseiulus persimilis). Do czerwca populacja entomofagów prawidłowo się rozmnożyła, na roślinach można było zaobserwować wszystkie stadia M. pygmaeus – od najmłodszych nimf po osobniki dorosłe, a także osobniki oraz jaja P. persimilis – po kilka sztuk na roślinie, a czasem nawet na pojedynczym liściu.
Od początku uprawy prowadzony jest systematyczny monitoring szkodników. W tym celu w obiekcie rozwieszono żółte tablice lepowe Horiver, w liczbie 81 szt./ha. Na podstawie regularnych lustracji co tydzień wykonywane są mapki z zaznaczeniem miejsc, w których pojawiają się szkodniki. W razie zwiększenia się liczebności przędziorków w miejsca ich występowania aplikowane są dodatkowe dawki preparatów biologicznych. Dzięki temu liczebność tego szkodnika utrzymywana jest na niskim, kontrolowanym poziomie. W najbliższych tygodniach, ze względu na nadchodzące upały sprzyjające rozmnażaniu przędziorków, planowano wprowadzenie dodatkowych dawek entomofagów zwalczających te szkodniki.
O produktach przydatnych w nawożeniu i ochronie pomidora malinowego mówili Barbara Głaczkowska i Jacek Ceglarski z firmy Azelis. Interesującym preparatem jest biologiczny środek grzybobójczy PrestopR WP, zarejestrowany w uprawie pomidora i ogórka szklarniowego. Zawiera on zarodniki nadpasożytniczego grzyba Gliocladium catenulatum. W formie opryskiwania może być stosowany m.in. w ochronie przed szarą pleśnią (Botrytis cinerea), a aplikowany przez system fertygacji chroni korzenie przed patogenami z rodzajów Pythium, Phytophthora, Rhizoctonia i Fusarium.
Jak przekazała B. Głaczkowska, w uprawie pomidora malinowego od początku produkcji stosowany jest Resistim. Preparat ten jest zarejestrowany jako nawóz, ale wykazuje także działania stymulujące – wzmacnia rośliny i chroni system korzeniowy. Jak mówiła specjalistka, produkt jest przydatny zwłaszcza we wczesnych uprawach z grudniowych nasadzeń. Zawartość fosforynow (fosforyn potasu), które są bardziej mobilne od fosforanów, sprawia, że składniki pokarmowe są lepiej przyswajalne przez rośliny, także w niskiej temperaturze, stosowanej w czasie przednocnego schładzania roślin. Ponadto preparat wykazuje działanie dezynfekcyjne, w razie pojawiania się patogenów w środowisku korzeniowym. Warto go również stosować w momentach, kiedy rośliny są osłabione lub wystąpią niekorzystne warunki uprawy (np. letnie upały). Dzięki zwiększaniu przyswajalności składników pokarmowych środek ten dokarmia i wzmacnia rośliny.
Przydatnym produktem jest też Lebosol Calcium ForteR, który zastosowany w momentach zagrożenia niedoborami wapnia, zapobiega wystąpieniu suchej zgnilizny wierzchołków owoców. Z kolei latem, w czasie upałów, warto sięgnąć po preparat poprawiający wybarwianie owoców – Pionier ColoPlus.
Sławomir Kozłowski z firmy Konexim omówił funkcjonujący w gospodarstwie w Piotrowicach system zarządzania pracą Nomad. Zaprezentował poszczególne elementy systemu oraz wyjaśnił, do jakich zadań można wykorzystywać to przydatne narzędzie (czyt. też Zarządzanie pracą w szklarni).
Fot. 4. Organizatorzy spotkania
Anna Maciejuk
Fot. 1-4 A. Maciejuk
Artykuł pochodzi z numeru 8/2016 „Hasła Ogrodniczego”