Kogeneracja w szklarni, to nie tylko ogrzewanie i oświetlenie, to strzał w dziesiątkę

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Zastosowanie kogeneracji w szklarni, szczególnie tej zasilanej LNG, niesie za sobą wiele korzyści. Zaczynając od bezpieczeństwa, poprzez niskie koszty, a kończąc na redukcji złego wpływu na środowisko. Dlaczego to rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne i jakie są jego główne zalety?

Wiele osób prowadzących uprawy szklarniowe na przemysłową skalę zastanawia się nad tym, w jaki sposób zminimalizować koszty i zredukować negatywny wpływ na środowisko. Jednym ze sposobów jest kogeneracja, czyli proces, który łączy wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła podczas spalania na przykład gazu lub biogazu. Z początku ten temat może być trudny, jednak jest to tylko na pozór.

Decydując się na wprowadzenie kogeneracji (ang. CHP – Combined Heat and Power) mamy do wyboru różne technologie. Przykładowo, w branży ogrodniczej najczęściej wybiera się silnik spalinowy. Do jego zasilenia najczęściej wykorzystuje się gaz z sieci, a w przypadku braku jego dostępności można wykorzystać skroplony gaz ziemny (LNG). Dostawcą paliwa w takiej formie jest DUON, który oferuje oba te rozwiązania.

Zalety przejścia na kogenerację w szklarni

Dzięki premii gwarantowanej, czyli dopłaty do produkowanej energii elektrycznej w CHP, uniknięciu konieczności zakupu energii elektrycznej z sieci i opłaty mocowej, okres zwrotu nakładów finansowych wynosi kilka lat. Dodatkowym elementem wpływających na poprawę ekonomii zastosowania CHP jest możliwość odzysku CO2 ze spalin i wykorzystanie ich do wspomagania procesu wegetacji. Ciepło, w postaci gorącej wody, które można przeznaczyć na ogrzewanie szklarni jest traktowane jako wartość dodana, która dopełnia efektywność ekonomiczną inwestycji.

Doświetlanie upraw warzyw szklarniowych

Dzięki kogeneracji zredukowany jest zły wpływ na środowisko, w tym emisja pyłów oraz szkodliwych gazów cieplarnianych do atmosfery. Dzieje się tak, bo zużywamy mniej paliwa do pozyskania tej samej ilości energii a dodatkowo przynajmniej z części procesu eliminujemy paliwa stałe, co przekłada się na obniżenie emisji dwutlenku węgla (każda niewykorzystana tona węgla to o ok. 2 tony mniej CO2 wyemitowanego do atmosfery). Sprzyja to obniżeniu opłat środowiskowych dla przedsiębiorcy.

Kogeneracja to także bezpieczeństwo i mniejsza zależność od zakładów energetycznych. Dzięki temu ograniczamy ryzyko przerw w dostawach energii elektrycznej z sieci dystrybucyjnej. Ponadto, jeśli operator sieci nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej mocy, możemy wesprzeć się układem CHP.

Uprawa pomidorów w wysokich szklarniach

W związku ze wzrostem świadomości ekologicznej wśród odbiorców, coraz częściej stawiają oni na produkty pochodzące z przedsiębiorstw wspierających zrównoważony rozwój. Firma, która wybiera kogenerację jest dużo bardziej konkurencyjna, ponieważ jej produkty są częściej kupowane np. przez duże sieci handlowe, gdyż w cyklu produkcyjnym emitowane jest znacznie mniej CO2 niż produkowanych w tradycyjny sposób.

Warto pamiętać także, że DUON jako dostawca paliwa wspiera swoich klientów w doborze instalacji gazowej pod potrzeby CHP, doradza przy wyborze odpowiedniej jednostki kogeneracyjnej, pomaga w formalnościach, a także może sfinansować inwestycję.

Więcej o wykorzystaniu LNG w kogeneracji znajdziesz TUTAJ.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPrzygotuj swój taras na lato. 5 łatwych kroków do pięknego tarasu
Następny artykułTworzenie krótkich łańcuchów dostaw – od dziś nabór wniosków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.