W obiekcie w Port Augusta znajdują się cztery 5-hektarowe bloki szklarniowe zbudowane w technologii zaprojektowanej przez duńską firmę Aalborg CSP specjalizującą się w wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii (OZE).
Port Augusta jest najbardziej usłonecznionym miejscem w Australii (minimalny poziom promieniowania to 8 tys. dżuli na tydzień, dwukrotnie więcej, niż na większości powierzchni kraju). Opady sięgają około 214 mm rocznie. Źródłem wody jest Zatoka Spencer – po odsoleniu służy ona do fertygacji roślin i regulowania temperatury w szklarniach. Ciepło potrzebne do odsalania wody morskiej pochodzi z instalacji składającej się z ponad 23 tysięcy luster o powierzchni 2 m kwadratowych każde i 127 metrowej wieży solarnej z kotłem (37 MW). Promienie słoneczne odbijane przez lustra zmieniają wodę w kotle w parę – ta ogrzewa szklarnie, a po schłodzeniu się jest używana do sterylizacji powietrza w szklarniach i nawadniania. Słońce zastępuje spalanie 14 metrów sześciennych oleju napędowego tygodniowo.
Sterylność i filtrowanie powietrza eliminują pojawianie szkodników czy chorób.
Produkcja wynosi około 15 tys. ton pomidorów rocznie i jest zakontraktowana na 10 lat przez jedną z największych australijskich sieci handlowych. Rośliny są uprawiane systemem hydroponicznym.
za: weeklytimesnow.au