Gospodarstwo ogrodnicze M. Dominika zajmuje niecałe 4 hektary. W sezonie najpierw prowadzona jest uprawa ogórka, a potem także pomidora. Zmiana nasadzenia ma miejsce w czerwcu. Do ochrony roślin przed szkodnikami wykorzystywane są preparaty biologiczne, a po zakończonym cyklu produkcji obiekt jest dezynfekowany. Ogrodnik samodzielnie produkuje rozsadę. Nasiona ogórka wysiane zostały końcem grudnia ubiegłego roku, a 16 stycznia rozsada została posadzona na matach. Pierwszy zbiór owoców miał miejsce 18 lutego. Gospodarz współpracuje z dwoma hurtowniami, a nadwyżki produkcji sprzedawane są na giełdzie w Krakowie i Warszawie. Pierwsze zbiory przeznaczone są do zaopatrzenia sieci Tesco. M. Dominik zaznaczył, że plony, jak na razie, są słabsze w tym roku niż w poprzednim sezonie, co w dużej mierze może wynikać z tegorocznych trzytygodniowych mrozów na przełomie stycznia i lutego.
Łukasz Rycombel (po lewej), z firmy Monsanto oraz gospodarze Monika i Mirosław Dominik (na zdj. z córką) opowiedzieli w jaki sposób prowadzona jest uprawa
O produktach wykorzystywanych w gospodarstwie informowali przedstawiciele firm organizujących spotkanie. Cezary Chojecki, z Grodanu przedstawił zalety mat uprawowych Grotop Master. Dzięki ułożeniu włókien w dwóch warstwach zapewniają one prawidłowy rozwój systemu korzeniowego.
Cezary Chojecki mówił o wykorzystywanym w uprawie podłożu
Z kolei Mirosław i Barbara Głaczkowska z firmy Azelis poinformowali o wykorzystywanych w gospodarstwie nawozach i ich działaniu na rośliny, szczególną uwagę zwracając na preparat Resistim, oparty na fosforynie potasu. Prelegentka polecała jego stosowanie zarówno przy produkcji rozsady, jaki i po postawieniu roślin na matach oraz w trakcie i po wystąpieniu stresu.
Barbara i Mieczysław Głaczkowscy udzielili wskazówek dotyczących nawożenia
Piotr Pawlak z Arysta LifeScience mówił o aktywatorze wzrostu i rozwoju systemu korzeniowego – preparacie Goemar Goteo, zawierającym wyciąg z brunatnic.
Piotr Pawlak przedstawił zalety preparatu Goemar Goteo