„Dzień Ogórkowy” w Dąbrowie

16 marca w Dąbrowie k. Nowego Sącza, w gospodarstwie Mirosława Dominika miał miejsce „Dzień Ogórkowy” poświęcony prezentacji wczesnego ogórka półdługiego Pacto F1. Spotkanie zorganizowały firmy De Ruiter Seeds (należąca do koncernu Monsanto) oraz Hortus, a współorganizatorami były Grodan, Arysta LifeScience i Azelis.
Odmiana Pacto F1 jest już znana na rynku, a jej zaletami są równomierne zawiązywanie owoców, a potem także ich wyrównanie oraz niezrzucanie zawiązków. Owoce o długości 23-28 cm charakteryzują się ciemnozieloną, gładką, lekko żebrowaną skórką. Jest to odmiana szybko rosnąca, w typie wegetatywnym. Rośliny charakteryzują się mocnym systemem korzeniowym. Polecana jest do uprawy zarówno w najwcześniejszym terminie jak i do nasadzeń letnich i jesiennych.

Gospodarstwo ogrodnicze M. Dominika zajmuje niecałe 4 hektary. W sezonie najpierw prowadzona jest uprawa ogórka, a potem także pomidora. Zmiana nasadzenia ma miejsce w czerwcu. Do ochrony roślin przed szkodnikami wykorzystywane są preparaty biologiczne, a po zakończonym cyklu produkcji obiekt jest dezynfekowany. Ogrodnik samodzielnie produkuje rozsadę. Nasiona ogórka wysiane zostały końcem grudnia ubiegłego roku, a 16 stycznia rozsada została posadzona na matach. Pierwszy zbiór owoców miał miejsce 18 lutego. Gospodarz współpracuje z dwoma hurtowniami, a nadwyżki produkcji sprzedawane są na giełdzie w Krakowie i Warszawie. Pierwsze zbiory przeznaczone są do zaopatrzenia sieci Tesco. M. Dominik zaznaczył, że plony, jak na razie, są słabsze w tym roku niż w poprzednim sezonie, co w dużej mierze może wynikać z tegorocznych trzytygodniowych mrozów na przełomie stycznia i lutego. 


Łukasz Rycombel  (po lewej), z firmy  Monsanto oraz gospodarze Monika i Mirosław Dominik (na zdj. z córką) opowiedzieli w jaki sposób prowadzona jest uprawa

O produktach wykorzystywanych w gospodarstwie informowali przedstawiciele firm organizujących spotkanie. Cezary Chojecki, z Grodanu przedstawił zalety mat uprawowych Grotop Master. Dzięki ułożeniu włókien w dwóch warstwach zapewniają one prawidłowy rozwój systemu korzeniowego.

Cezary Chojecki mówił o wykorzystywanym w uprawie podłożu

 
Z kolei Mirosław i Barbara Głaczkowska z firmy Azelis poinformowali o wykorzystywanych w gospodarstwie nawozach i ich działaniu na rośliny, szczególną uwagę zwracając na preparat Resistim, oparty na fosforynie potasu. Prelegentka polecała jego stosowanie zarówno przy produkcji rozsady, jaki i po postawieniu roślin na matach oraz w trakcie i po wystąpieniu stresu.

Barbara i Mieczysław Głaczkowscy udzielili wskazówek dotyczących nawożenia

Piotr Pawlak z Arysta LifeScience mówił o aktywatorze wzrostu i rozwoju systemu korzeniowego – preparacie Goemar Goteo, zawierającym wyciąg z brunatnic.

Piotr Pawlak przedstawił zalety preparatu Goemar Goteo

 Więcej informacji na temat spotkania ukaże się w wiosennych numerach „Hasła Ogrodniczego”.
Tekst i zdjęcia: Joanna Klepacz-Baniak, „Hasło Ogrodnicze”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPolska chce handlować z Chinami
Następny artykułWnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich również przez internet

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.