Związek Sadowników RP swoje działania w tym momencie kieruje na dalszy dialog z różnymi resortami również instytucjami Unii Europejskiej.W tym miejscu warto przypomnieć, że efektem takich rozmów, naszych protestów, działań związkowych ( także innych organizacji) było załatwienie możliwości wycofania kilkuset tysięcy ton jabłek i innych owoców z rynku za rekompensatami idącymi w miliony Euro, otwarcie rynków zbytu dla polskich jabłek w kilku krajach świata, pomoc dla poszkodowanych przez klęski żywiołowe, dzięki czemu uruchomione zostało tzw. Działanie 126.. i wiele innych.
Latem tego roku, w tragicznej już wówczas sytuacji na rynku owoców i spodziewając się jeszcze jej pogorszenia znów złożyliśmy postulaty, które były możliwe do zrealizowania:
- skuteczne przeciwdziałanie domniemanej zmowie zakładów przetwórczych,
- uruchomienie rekompensat dla gospodarstw, które straciły dochody wskutek niskich cen do hektara,
- uruchomienie limitu 500 tys. ton jabłek na wycofanie do celów bioenergetycznych,
- wdrożenie skutecznych wieloletnich umów kontraktacyjnych,
- podjęcie działań celem przywrócenia handlu z Federacją Rosyjską,
- uruchomienie systemu rekompensat do karczowania starych sadów i plantacji,
- ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców do prac w gospodarstwach
Rozmowy dotyczące możliwości wprowadzenia niektórych z powyższych postulatów ciągle trwają na różnych płaszczyznach, również z przedstawicielami Rosji. W najbliższych dniach odbędzie się kolejne spotkanie Związku Sadowników RP w Ministerstwie Rolnictwa. Mamy nadzieję, że zapowiadane przez inne organizacje działania protestacyjne przyczynią się do wzmocnienia naszej pozycji podczas negocjacji i nie przyniosą odmiennego skutku. Ważne jest, abyśmy nadal byli traktowani jako poważny partner rozmów. Decyzję o uczestnictwie w takim, czy innym proteście pozostawiamy samym sadownikom.
Źródło: polskiesadownictwo.pl