Zobowiązania branży środków ochrony roślin

Producenci środków ochrony roślin są świadomi konieczności zmian w produkcji żywności na polu, by stała się ona bardziej zrównoważona i przyjazna dla środowiska.

Ogłoszone przez Europejskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (ECPA) we wrześniu br. zobowiązania producentów środków ochrony roślin na najbliższą dekadę pokazują, że branża poważnie podchodzi do koniecznych zmian oraz oczekiwań społecznych dotyczących produkcji żywności oraz ochrony środowiska.

W ramach przedstawionych zobowiązań branża zainwestuje ponad 14 miliardów euro w nowe technologie i bardziej zrównoważone produkty. Oprócz inwestycji planowane jest również zwiększenie zbiórki opakowań po środkach ochrony roślin oraz zmiana podejścia do szkoleń dla rolników – zgodnie z wymogami polityki zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin.

Kluczowe obszary, w których zostały podjęte zobowiązania:

Innowacje i inwestycje

Nakłady finansowe na poziomie 10 mld euro w precyzyjne i cyfrowe technologie oraz 4 mld euro w innowacje w dziedzinie biopestycydów. Aby inwestycje miały sens, niezbędne są odpowiednie regulacje umożliwiające innowacjom dotarcie do europejskich rolników.

Gospodarka o obiegu zamkniętym
Zwiększenie zbiórki opakowań po środkach ochrony roślin do 75% w krajach europejskich, w których systemy już działają oraz stworzenie systemów zbiórki do 2025 r. w krajach, w których nie funkcjonują.

Ochrona ludzi i środowiska

Zminimalizowanie ryzyka stosowania środków ochrony roślin poprzez prowadzenie licznych szkoleń dla rolników w zakresie zintegrowanej ochrony roślin, ochrony wód oraz ochrony osobistej operatora.

Kierunek polityki obrany przez Komisję Europejską jest ambitny i motywuje wszystkich do wspólnego działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i poprawy klimatu. Jako branża podchodzimy poważnie do inicjatyw i działań związanych z polityką „Zielonego Ładu”, dlatego producenci pestycydów wyznaczyli własne, dobrowolne i wymierne cele dla branży. Mamy świadomość, że realizacja podjętych zobowiązań jest wyzwaniem dla naszych firm. A to jest dopiero początek. Będziemy obserwować realizację zobowiązań i informować na bieżąco o ich efektach. – powiedziała Géraldine Kutas, dyrektor generalna ECPA.

Przedstawione zobowiązania branży mają przyczynić się do realizacji unijnej dyrektywy dotyczącej zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin oraz strategii „Od pola do stołu”, które mają na celu zapewnić wystarczającą ilość żywności produkowanej w sposób zrównoważony.

źródło: PSOR

Related Posts

None found

Poprzedni artykułRachmistrzowie w akcji
Następny artykuł„Zgłoś szkodę rolniczą” – aplikacja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.