Wpis do ewidencji producentów i przedsiębiorców wyrabiających wino

Każdy producent i przedsiębiorca, wyrabiający wino z winogron pozyskanych z upraw winorośli położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczone do wprowadzenia do obrotu, powinien zostać wpisany do ewidencji prowadzonej przez Dyrektora Generalnego KOWR. Na wniosek producenta i przedsiębiorcy Dyrektor Generalny KOWR dokonuje wpisu do ewidencji na każdy rok gospodarczy, w którym będzie wyrabiane wino. Termin składania w KOWR ww. wniosków na rok gospodarczy 2021/2022 (tj. od dnia 1 sierpnia 2021 r. do dnia 31 lipca 2022 r.), upływa w dniu 15 lipca 2021 r. Wnioski o wpis do ewidencji można złożyć osobiście w Centrali Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie, poprze PUAP, platformę eRolnik lub wysłać za pośrednictwem publicznego operatora pocztowego na adres ul. Karolkowa 30, 01-207 Warszawa. Formularze wniosków o wpis do ewidencji dostępne są na stronie internetowej KOWR: http://www.kowr.gov.pl/interwencja/wino/formularze-wnioskow źródło: KOWR

Każdy producent i przedsiębiorca, wyrabiający wino z winogron pozyskanych z upraw winorośli położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczone do wprowadzenia do obrotu, powinien zostać wpisany do ewidencji prowadzonej przez Dyrektora Generalnego KOWR.

Na wniosek producenta i przedsiębiorcy Dyrektor Generalny KOWR dokonuje wpisu do ewidencji na każdy rok gospodarczy, w którym będzie wyrabiane wino.

Termin składania w KOWR ww. wniosków na rok gospodarczy 2021/2022 (tj. od dnia 1 sierpnia 2021 r. do dnia 31 lipca 2022 r.), upływa w dniu 15 lipca 2021 r.

Wnioski o wpis do ewidencji można złożyć osobiście w Centrali Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie, poprze PUAP, platformę eRolnik lub wysłać za pośrednictwem publicznego operatora pocztowego na adres ul. Karolkowa 30, 01-207 Warszawa.

Formularze wniosków o wpis do ewidencji dostępne są na stronie internetowej KOWR: http://www.kowr.gov.pl/interwencja/wino/formularze-wnioskow

źródło: KOWR

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPlonowanie i jakość owoców polskich odmian porzeczki czarnej
Następny artykułWciąż na fali

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.