Wizyta u tych, którzy mają w tym roku czereśnie

W dniach 25-27 czerwca grupa polskich i ukraińskich producentów czereśni odwiedziła sady czereśniowe w Holandii. Podczas tego wyjazdu szkoleniowego sadownicy wysłuchali także zaleceń doradcy sadowniczego Rene Albersa z Fruit Consult dotyczących prowadzenia i cięcia drzew oraz spełniania ich wymagań pokarmowych, aby uzyskać wysoki plon i jakość owoców. Wyjazd zorganizowała firma Tradecorp, a opiekunem grupy był Andrzej Zbroja.

Fot. 1. Uczestnicy wyjazdu szkoleniowego do Holandii

Fot. 2. Rene Albers z Fruit Consult tłumaczy zasadę owocowania czereśni oraz prowadzenia drzew

Fot. 3. Wielkość owoców w tym roku

Fot. 4. Andrzej Zbroja z firmy Tradecorp był przewodnikiem grupy i tłumaczem

Podczas wyjazdu zwiedzano trzy największe sady czereśniowe w Holandii, w których najniższy plon czereśni wynosi 15, a najwyższy 25 ton/ha. Wszystkie były zabezpieczone osłonami przeciwdeszczowymi, przeciwprzymrozkowymi, przeciwgradowymi, przed ptakami i przed Drosophila suzukii, szkodnikiem, który przynosi znaczne szkody producentom czereśni. Wszystkie sady były także nawadniane. Dominują w nich odmiany ‘Kordia’ i ‘Regina’ na podkładce ‘GiSelA 5’.

W największym sadzie czereśniowym w Holandii, który zajmuje 12 ha, uprawiane są tylko te dwie odmiany. Większość sadu jest już zabezpieczona osłonami (fot. 5), a na pozostałej części trwał montaż konstrukcji i osłon (fot. 6). Każda z kilkuhektarowych kwater zabezpieczona jest także siatką przed D. suzukii. Wejście na tą kwaterę musiało być sprawne (fot. 7), aby nie szkodnik nie dostał się do sadu.

Fot. 5. Nowoczesny sad czereśniowy zabezpieczony osłonami przeciwdeszczowymi, przeciwgradowymi…

… oraz z zamontowaną instalacją nadosłonową do ochrony przeciwprzymrozkowej

Fot. 6. Montaż nowoczesnej konstrukcji pod osłony w sadzie czereśniowym…

… folii przeciwdeszczowej…

… oraz jej mocowanie do systemu podnoszenia

Fot. 7. Siatka przeciwko Drosophila suzukii osłania całą kwaterę, wejście na nią jest możliwe tylko po jej podniesieniu

[NEW_PAGE]W kolejnym gospodarstwie widzieliśmy zamontowany wiatrak (fot. 8) do ochrony przed przymrozkami. Jak twierdził sadownik uratował on w tym roku kwiaty czereśni. Bo choć temperatura spadła do -5°C, owoce na drzewach są, a właściciel szacował plon na 15-20 t/ha.

Fot. 8. Wiatrak do ochrony przed przymrozkami

W ostatnim sadzie drzewa były posadzone w systemie V, ale w dwurzędzie i gęstej rozstawie (fot. 9), ponieważ prowadzi się je do wysokości 2,1 m, a sadownik zamierza osiągać wysokie plony. Wymagało to użycia ponad 5 tys. drzewek/ha. Właściciel przyznał, że do nasadzeń wybiera tylko drzewka typu knip-boom, ponieważ szybko rozpoczynają owocowanie (fot. 10).

Fot. 9. Supergęste nasadzenie czereśni gwarantuje uzyskanie plonu na poziomie 25 t/ha

Fot. 10. Drzewka czereśni posadzone w styczniu 2016 r. już plonują…

… a owoce są dobrze widoczne od dołu korony

Zebrane z sadu owoce przed wstawieniem do chłodni są schładzane pod kurtyną wodną (fot. 11). Przed sprzedażą są sortowane na linii z rozładunkiem wodnym (fot. 12), co usprawnia przygotowanie owoców zgodnie z wymogami odbiorców oraz ułatwia ich sprzedaż z uwagi na różną cenę za różną wielkość (średnia cena w okresie naszego pobytu w Holandii wynosiła 5 euro/kg).

Fot. 11. Kurtyna wodna do obniżania temperatury czereśni do poziomu 2°C przed wstawieniem do chłodni

Fot. 12. Sortowanie czereśni na linii

W każdym z gospodarstw prowadzona jest sprzedaż czereśni. Owoce były zapakowane w opakowania zawierające ich po 1 kg (fot. 13). Widzieliśmy także ręczne przygotowanie owoców do odbioru (fot. 14).

Fot. 13. Owoce przygotowane do sprzedaży w gospodarstwie

Fot. 14. Ręczne sortowanie czereśni

W każdym sadzie R. Albers pokazywał uczestnikom wyjazdu szkoleniowego jak ciąć drzewa, które gałęzie należy po zbiorze usunąć (fot. 15), które zostawić i dlaczego. Pokazał także, jak bez specjalistycznych urządzeń ocenić wilgotność gleby. Jeżeli uda się z niej ulepić kulkę i dłonie przy tym się ubrudzą, to znaczy, że gleba jest odpowiednio wilgotna i nie wymaga włączania instalacji nawodnieniowej.

Fot. 15. Ustalanie, które gałęzie z czereśni usunąć, w jakiej odległości od pnia i kiedy

Tekst i fot. Anita Łukawska

Chcesz dowiedzieć się więcej o owocach miękkich? Zapoznaj się z ciekawymi artykułami w bezpłatnej aplikacji na smartfony – AUDIO SAD, w której to lektor czyta dla Ciebie tekst. Aplikację na system Android można pobrać ze sklepu Play, a na system iOS z App Store.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułBarwy Zaborza
Następny artykułPrzełom ws. unijnych przepisów dotyczących ekożywności

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.