W Usarzowie

22 września odbyło się zorganizowane przez firmy ProCam Polska i Compo Polska Sp. z o.o. spotkanie przedzbiorcze w sadzie jabłoniowym Wiesława Mazura w Usarzowie, w powiecie opatowskim (woj. świętokrzyskie). 
 
Na spotkaniu oceniono owocowanie jabłoni w sadzie gospodarza, omówiono sposób prowadzenia drzew, nawożenia doglebowego i dokarmiania dolistnego w oparciu o nawozy firmy Compo Polska Sp. z o.o., które zaprezentował Mirosław Błasiak. Do nawożenia doglebowego W. Mazur użył Blaukorn® Classic 12-8-16 w dawce 400 kg/ha. Dokarmianie dolistne w oparciu o nawozy z serii Basfoliar prowadził od zielonego pąka jabłoni przez cały okres wzrostu zawiązków owocowych (tabela).

Ireneusz Płaza z ProCam Polska najpierw omówił metody określania dojrzałości jabłek do zbioru i długiego ich przechowywania (test skrobiowy przy użyciu płynu Lugola, badanie jędrności miąższu oraz zawartości rozpuszczalnych cukrów w ekstrakcie z owoców za pomocą refraktometru).  Ocenę dojrzałości jabłek przeprowadził bezpośrednio w sadzie oraz później w obiekcie chłodniczym W. Mazura, gdzie wykonywał ocenę dojrzałości jabłek poszczególnych odmian, które przynieśli na spotkanie sadownicy.

 

Pracownicy firmy ProCam oceniali dojrzałość jabłek 
 
Krzysztof Komisarczuk z firmy Desio zaprezentował Huwa San TR 50, który jest przeznaczony do dezynfekowania ran na pniach i gałęziach drzew owocowych i zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób kory i drewna oraz zapobiegania chorobom przechowalniczym.

 
Ochronę drzew owocowych w sezonie wegetacji w oparciu o produkty Zakładów Chemicznych Organika Azot S.A. z Jaworzna omówił Jarosław Wojciechowski. Zaprezentował innowacyjne rozwiązanie dotyczące pakowania środków ochrony roślin produkowanych przez tę firmę. Są to wodno-rozpuszczalne woreczki, zawierające 1 kg środka, które zastosowano dla Kaptanu Zawiesinowego 50 WP i Sadoplonu 75 WP. Rozwiązanie to wprowadzono w celu podniesienia bezpieczeństwa przygotowywania cieczy roboczej i ochrony zdrowia operatora opryskiwacza. Woreczki są wygodne, ponieważ nie ma konieczności odmierzania środka i rozpuszczania go w osobnym pojemniku przed wlaniem do opryskiwacza, dzięki czemu negatywny wpływ na zdrowie operatora jest zminimalizowany. Jesienią br. będzie również dostępny w ten sposób zapakowany Miedzian 50 WP. Jedyna różnica w stosunku do Kaptanu Zawiesinowego 50 WP i Sadoplonu 75 WP polega na tym, że będzie on w 1,5 kg wodno-rozpuszczalnych woreczkach pakowanych po 2 w opakowaniu lub w beczkach zawierających 45 kg środka. 
Preparaty miedziowe – w ofercie firmy oprócz Miedzianu 50 WP jest także Miedzian Ekstra 350 SC – odznaczają się wysoką skutecznością w ograniczaniu chorób bakteryjnych. Są one szczególnie polecane do zabiegów w bieżącym sezonie z uwagi na znaczne porażenie sadów zarazą ogniową.
 
Anita Łukawska, fot. A. Łukawska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNowe stanowisko negocjacyjne krajów UE w sprawie polityki rolnej
Następny artykułRosja zaostrzyła kontrolę fitosanitarną owoców i warzyw z Polski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.