W sadzie i szkółce Mazzoni Group

W Tresigallo, około 20 km na wschód od Ferrary (północna część Włoch, prowincja Emilia Romagna) znajduje się siedziba Mazzoni Group. Firma jest znana u nas przede wszystkim z oferty sadzonek truskawek (w Kodniu na Podlasiu pracuje  spółka córka również zajmująca się tą produkcją) oraz drzewek dwuprzewodnikowych oferowanych pod zastrzeżoną marką Bibaum®. W połowie sierpnia z lubelskimi sadownikami  z Grupy Producentów Stryjno Sad Sp. z o.o. miałem możliwość obejrzenia szkółki tych drzew  oraz  sadów.
 
Grupa Mazzoni gospodaruje we Włoszech na około 2000 hektarów. Uprawy warzywnicze – wszystkie prowadzone metodami integrowanymi, certyfikowane,  zajmują około 700 ha. Wśród nich jest własny czosnek ‘Voghiera’ (Chroniona Nazwa Pochodzenia). Uprawy sadownicze zajmują około 200 ha, a składają się na nie sady jabłoniowe, gruszowe, morelowe oraz szkółki drzew i truskawek. Pod Ferrarą zaglądamy do szkółki jabłoni. Mazzoni Group przestrzega zasady, by te uprawy zakładać tylko na nowych stanowiskach, gdzie drzewa ziarnkowe jeszcze nie były uprawiane.
 
Kwatera jabłoni w szkółce Mazzoni Group
 
Tu zwracamy uwagę przede wszystkim na drzewka  pod  marką Bibaum® zastrzeżoną przez Mazzoni Group. Pod tą chronioną nazwą wyprowadza się dwuprzewodnikowe drzewka według koncepcji, która przed około 10 laty została wymyślona w regionie Jeziora Bodeńskiego. Używane w szkółach firmy podkładki dla jabłoni to kilka typów ‘M9’ (EMLA’, PAJAM® 2 CEPILAND, T377), ‘M26’, ‘MM106’. Z nowości – oferowane są drzewka na Geneva® G11PRV oraz  CIV P 21PRV. Zwłaszcza ta druga jest polecana klientom szukającym podkładek o średniej sile wzrostu, tolerancyjnych wobec Phytophthora cactorum , sprzyjających wczesnemu wchodzeniu drzew w owocowanie i mających skromne potrzeby wodne. Dla grusz proponuje się podkładki ‘BA 29’, Sydo®, ‘EMH’PVR, Pigwa A. Szkółki Mazzoni przyjmują zamówienia na produkcję dowolnych drzewek – klientów z Polski jeszcze nie miały.

Dwuprzewodnikowe drzewka oferowane pod marką Bibaum®

Firma jest właścicielem jabłoni  marek MelaPiù® i Modì®. Od dziesięcioleci jest zaangażowana w programy i konsorcja firm handlowych promujących  markowe owoce włoskiego pochodzenia. I tak Cosorzio Pera ma za zadanie ochronę marki gruszek produkowanych w prowincji Emilia Romagna, podnoszenie poziomu ich produkcji, budowanie i umacnianie u konsumentów przeświadczenia, że właśnie na tym terenie grusze mają najlepsze warunki do wzrostu i owocowania (czytaj: tutejsze gruszki są najlepsze). Program działa od 2002 roku. Podobne cele przyświecają Consorzio Pesca e Nettarina di Romagna (zajmuje się brzoskwiniami i nektarynkami, też  od 2002 r.). Markę Made in Blue wprowadziło na włoski rynek kilka znaczących firm ogrodniczych (oprócz sadowników także warzywnicy) w celu promocji włoskich produktów najwyższej jakości na rynkach międzynarodowych. Grupa Mazzoni jest jeszcze członkiem klubu Pink Lady® – produkuje drzewka tej odmiany, prowadzi jej sady, handluje nimi.

Jeden z klonów 'Fuji' na około miesiąc przed zbiorami

Jeden z kompleksów sadów (ok. 80 hektarów, głównie jabłonie, 20 ha grusz) Grupy oglądamy w kolejny słoneczny i gorący dzień  sierpnia (temp. powietrza w cieniu ok. 30˚C). W takich warunkach Włosi rozpoczynają właśnie zbiory ‘Gali’ – z początku wydaje nam się, że jabłonie opryskiwano glinką kaolinową lub innymi specyfikami mający zabezpieczyć owoce przez oparzeniami słonecznymi. Okazuje się szybko, że to tylko gruba warstwa kurzu – w regionie od ponad dwóch miesięcy nie padało. Oprócz paskowanej ‘Gali’ (30% nasadzeń) w sadach firmy uprawia się ‘Golden Deliciousa Reidersa’,  klony ‘Fuji’ oraz Pink Lady®. Te dwie ostatnie są najczęściej uprawianymi odmianami jabłoni w regionie. Spośród grusz uprawiane przez Grupę są głównie ‘Abate Fetel’ (dojrzewająca w prowincji Emilia Romagna w drugiej połowie sierpnia) i ‘Konferencja’.

Owoce 'Abate Fetel' tuż przed zbiorem

Są kwatery tradycyjnie prowadzonych drzew (wysmukłe wrzeciona), ale przeważają te typu Bibaum®. Włoskie dwuprzewodnikowe drzewka rosną w sadach w liczbie  2500 sztuk na hektar, co daje 5000 przewodników. Drzewka sadzi się w rzędzie co 1,2 m , więc co 60 cm jest przymocowywany do drutów pionowy przewodnik. Włosi podkreślają, że takie drzewa pozwalają  im prowadzić produktywne sady jabłoni (także grusz) w formie ścian owocowych. Dzięki temu mają dobrze doświetlone owoce, łatwy do nich dostęp – dla cieczy roboczej, podczas przerzedzania mechanicznego, takiegoż cięcia  oraz zbioru). W czasach kiepskiej koniunktury  zaoszczędzenie na kosztach przerzedzania i zbioru (te czynności stanowią około 60% kosztów robocizny) jest bardzo pomocne dla końcowego bilansu. Maszyny do cięcia mechanicznego koron są tutaj używane latem lub po zbiorach, w zależności od odmiany – na przykład ‘Fuji’ jest tak cięta po zbiorach przypadających na ostatnie dni września.

Ściany owocowe z drzewek Bibaum® ułatwiając zabiegi i podnosząc ich skuteczność pozwalają na znaczące oszczędności

Firma angażuje znaczące środki na hodowlę nowych odmian różnych gatunków – w Polsce kojarzona jest chyba głównie z atrakcyjnymi nowościami w truskawkach – swoich kreacji wyprowadzanych w ramach  Centro Innovazione  Varietale  oferuje obecnie ponad 20. Są wśród nich odmiany dostosowane do różnych warunków klimatycznych, o różnej reakcji fotoperiodycznej. Według firmy nadają się one do uprawy od regionu Morza Śródziemnego i Atlantyku po Rosję. Aktualna oferta odmian truskawek liczy 33 pozycje, znajdziemy na niej także nasze stare znajome – ‘Sengę Senganę’, ‘Elsantę’, mocno młodsze – ‘Marmolada®CIVMADPVR, ‘Clery’ oraz nowości ‘Aprica’PVR, FlaviaPVR, FlaminaPVR, SybillaPVR. Pierwsza z tych nowości – ‘Aprica’PRV – jest o około 4 dni późniejsza od ‘Clery’, tolerancyjna wobec chorób (zwłaszcza szarej pleśni ), o jasnych, atrakcyjnych owocach deserowych. ‘Flavia’PVR i ‘Flamina’PVR – obie wczesne, nadają się do uprawy na stanowiskach o zmęczonej glebie – także bez fumigacji, ponadto rośliny są oporne wobec  mączniaka prawdziwego innych chorób liści. Owoce są słodkie, jasnoczerwone, trwałe, ekstrakt na poziomie 8,7-10° Brix.

Od wielu lat hodowcy Grupy poszukują atrakcyjnych rynkowo odmian jabłoni odpornych na parcha jabłoni. Na początku bieżącej dekady seria takich odmian promowanych hasłem „sweet resistance” była już nominowana do Fruit Logistica Award (Berlin, 2011). Obecnie seria liczy pięć odmian jabłoni.

Czerwone owoce mają ‘Gaia’PVR (plenna, wzrost umiarkowany, zbiór 2 dni po ‘Gali’, owoce większe od niej, 70-80 procent pokrywa rumieniec, może długo pozostawać na drzewie, przechowuje się podobnie do ‘Gali’, mało podatna na choroby przechowalnicze, kwasowość 4,5 g/l kwasu jabłkowego, 14˚B), ‘Gemini’PVR (bardzo plenna, wzrost umiarkowany, 8 dni po ‘Gali’, owoce większe od niej, zielona barwa zasadnicza, rubinowy rumieniec na prawie całej powierzchni, przechowanie – podobnie jak ‘Gala’, kwasowość 4,8 g/l kwasu jabłkowego, 12,5˚B),  ‘Fujion’PVR (umiarkowany wzrost, bardzo plenna, 6 dni przed ‘Fuji’,  bez  tendencji do przemienności owocowania, intensywny, paskowany rumieniec, owoce słodsze od ‘Fuji’, zbiory bardziej skoncentrowane czasowo, kwasowość 4,7 g/l kwasu jabłkowego, 16˚B).

Żółte jabłka ma ‘Rene’®CIVRENPVR (umiarkowany wzrost, produktywna, nie wymaga przerzedzania, na 50-60 procentach skórki ordzawienia, dojrzewa 7 dni po ‘Gali’,  kwasowość około 8 g/l kwasu jabłkowego, 15,5˚B), a zielone – ‘Smeralda’PVR (zwarty pokrój, krótkie pędy boczne, jednolicie zielone owoce, bez widocznych przetchlinek, dojrzewa 30 dni przed ‘Granny Smith’, słodsza od niej, kwasowość 8,2 g/l kwasu jabłkowego, 13,5˚B.

Tekst i fot. Piotr Grel

Related Posts

None found

Poprzedni artykułBrazylijska piękność w doniczce
Następny artykułUnia chce od 2017 r. wzrostu stawek za wycofanie owoców i warzyw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.