W plenerze i na sali

27 sierpnia firmy Agrosimex, Timac Agro, Bayer CropScience, New Holland i Polsad zaprosiły sadowników do sadu Wiesławy i Leszka Barańskich w Golianach na podsumowanie sezonu ochrony i nawożenia kwater jabłoni. Poruszone w sadzie wątki rozwijano później w sali ośrodka Agrostawy w Błędowie. Gościem honorowym spotkania był prof. Eberhard Makosz.

Część plenerową gospodarze rozpoczęli od omówienia przeprowadzonych do końca sierpnia zabiegów na kwaterze ‘Golden Deliciousa’. Mówiąc o ochronie Karolina Felczak (Agrosimex) zwróciła uwagę sadowników na często u tej odmiany występujące plamistości liści – nekrotyczną, drobną i brunatną. Za ich powstawanie odpowiadają grzyby z rodzaju Alternaria oraz czynniki fizjologiczne, zaś skuteczne ograniczanie występowania tych schorzeń są fungicydy oparte na mankozebie oraz nawożenie – za szczególnie przydatny K. Felczak uznała Fosfiron Mg, którego jon fosforynowy jest bardzo aktywny w  stosunku do grzybów i bakterii.  Liście ‘G. Deliciousa’ na odwiedzanej w Golianach kwaterze były od wymienionych plamistości wolne.

Kwatera 'Golden Deliciousa' w Golianach

Natomiast i na niej uwidoczniły się skutki kilku tygodni upałów – owoce przestały zwiększać masę, co i tak jest sukcesem, skoro w wielu sadach wręcz kurczą się (wysychają). Komentując problemy nawożeniowe Zbigniew Marek podkreślał wyjątkowo w tym roku silny wpływ upalnej pogody na efekty nawożenia. Nie wszystkie produkty, jakich sadownicy używali sprawdziły się w ekstremalnych warunkach pogodowych. Sadownicy mają tez wątpliwości co do sensu kontynuowania nawożenia drzew, z których wiele wręcz zasycha.

 
Firma Polsad – dystrybutor ciągników marki New Holland zaprezentowała w sadzie dwa ze swojej gamy ponad 30 modeli dedykowanych sadownikom – Boomer 25 oraz T4 60V – najwęższy z „sadowników”, o szerokości nieco powyżej 1 m (w zależności od założonego ogumienia).

 
Plenerowa część spotkania w Golianach

Więcej informacji (część seminaryjna) – w miesięczniku MPS „Sad” oraz w artykule Unia Europejska liczy na Polaków.

pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW szkołach zamiast „śmieciowej żywności” – program „owoce i warzywa”
Następny artykułUnia Europejska liczy na Polaków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.