W Głodnie o dokarmianiu i ochronie roślin sadowniczych

W sobotę 21 czerwca firmy Plonar, Kazgod, BASF i Sumi Agro zaprosiły sadowników z rejonu Lubelszczyzny na szkoleniowe spotkanie dotyczące dokarmiania i ochrony sadów i jagodników, z naciskiem na zabiegi w drugiej połowie sezonu wegetacyjnego. Odbywało się ono w gospodarstwie rodziny Chechlińskich w Głodnie k. Łazisk.

Mieczysław Chechliński z żoną Danutą i synami – Radosławem oraz Krzysztofem (fot. 2) prowadzą 10-hektarowe gospodarstwo sadownicze, którego początki sięgają lat 70. XX w. Jak wspominał M. Chechliński, o sadownictwie w jego domu rodzinnym myślało się już i sadziło drzewa owocowe od lat powojennych. Profesjonalną produkcję owoców rozpoczął jednak dopiero on, gdy jabłoniami obsadził pierwsze 3 hektary. Potem stopniowo powiększał gospodarstwo do dzisiejszych rozmiarów. Na glebach II i III klasy (madach wiślanych) uprawiają jabłonie odmian: ‘Golden Delicious’ (3 ha), ‘Ligol’ (3 ha), ‘Idared’ (2 ha) oraz ‘Šampion’ (2 ha). Owoce produkowane są na eksport, głównie do Federacji Rosyjskiej. Do czasu ekspedycji przechowywane są w komorach z KA o łącznej kubaturze 500 t, będących własnością gospodarstwa. Drzewa rosnące na 6 ha są nawadniane, dodatkowo ta powierzchnia wyposażona jest w nawadnianie nadkoronowe spełniające doskonale swoją funkcję – ochronę roślin przed przymrozkami. W perspektywie 2–3 lat kroplowa i nadkoronowa instalacja nawodnieniowa zostanie także założona na pozostałym areale – informował K. Chechliński.

Fot. 2. Mieczysław Chechliński z synami Radosławem (z prawej) i Krzysztofem

Mimo iż z ochroną przed chorobami, szkodnikami i przymrozkami gospodarze dają sobie bezproblemowo radę, to zmorą są gradobicia, które i w tym roku nie ominęły ich sadów. Niestety, na konstrukcje antygradowe właścicieli nie stać i na razie takowe są poza ich możliwościami finansowymi – dodawał K. Chechliński.
 
Gospodarz i liczni zgromadzeni sadownicy zostali podczas wykładów zaopatrzeni w pokaźną dawkę zaleceń na pozostałą część sezonu wegetacyjnego. Marcin Oleszczak (fot. 3) z firmy Kazgod instruował zebranych o zasadach dokarmiania drzew w drugiej połowie sezonu wegetacyjnego. Instruktarz nie dotyczył tylko dokarmiania owoców wapniem – prelegent zalecał indywidualne podejście do zagadnienia, a więc analizę lokalnej pogody, odmiany, podkładki, dotychczasowego nawożenia, liczby owoców w koronie, ich prawidłowego wykształcenia, i na podstawie takiej analizy ustalanie wymaganych dawek nawozów i liczby zabiegów.

Fot. 3. Marcin Oleszczak udzielał wskazówek dotyczących nawożenia i dokarmiania roślin sadowniczych w drugiej połowie sezonu, z uwzględnieniem dostarczenia: wapnia, magnezu, żelaza, cynku i manganu

Dr Dariusz Teper z Instytutu Ogrodnictwa Oddziału Pszczelnictwa w Puławach i Justyna Wasiak (fot. 4) z firmy Sumi Agro informowali o akcji prowadzonej od prawie 8 lat, mającej na celu odbudowę i zwiększenie liczby rodzin pszczoły miodnej (uwzględniając bezpieczne użycie środków ochrony roślin zgodne z zasadami Dobrej Praktyki Rolniczej) w Polsce oraz dbałość o inne owady zapylające ze szczególnym uwzględnieniem dzikiej pszczoły – murarki ogrodowej (Osmia rufa). D. Teper udzielał wskazówek odnośnie hodowli tego gatunku, prezentując proste do wykonania miejsce lęgowe i rozwojowe dla osobników murarki (fot. 5).

Fot. 4. Justyna Wasiak mówiła o zwalczaniu szkodników, w tym przędziorków i pordzewiaczy

Fot. 5. Miejsce lęgowe murarki ogrodowej wymaga zabezpieczenia przed ptakami

Sylwester Masny (fot. 6) z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz Artur Srokosz (fot. 6, z BASF) omówili strategię ochrony drzew owocowych przed parchem jabłoni oraz chorobami przechowalniczymi.

Fot. 6. Sylwester Masny informował o racjonalnej walce z parchem jabłoni

Fot. 7. Artur Srokosz skupił się na zabezpieczeniu jabłek przed chorobami przechowalniczymi oraz zabiegach hamowania wzrostu drzew z uwzględnieniem syntetycznego regulatora

Katarzyna Kupczak
Fot. 1–7 K. Kupczak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułDo 11 lipca konsultacje ws. dopłat bezpośrednich
Następny artykułSzybka marchew na poplon

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.