Mieczysław Chechliński z żoną Danutą i synami – Radosławem oraz Krzysztofem (fot. 2) prowadzą 10-hektarowe gospodarstwo sadownicze, którego początki sięgają lat 70. XX w. Jak wspominał M. Chechliński, o sadownictwie w jego domu rodzinnym myślało się już i sadziło drzewa owocowe od lat powojennych. Profesjonalną produkcję owoców rozpoczął jednak dopiero on, gdy jabłoniami obsadził pierwsze 3 hektary. Potem stopniowo powiększał gospodarstwo do dzisiejszych rozmiarów. Na glebach II i III klasy (madach wiślanych) uprawiają jabłonie odmian: ‘Golden Delicious’ (3 ha), ‘Ligol’ (3 ha), ‘Idared’ (2 ha) oraz ‘Šampion’ (2 ha). Owoce produkowane są na eksport, głównie do Federacji Rosyjskiej. Do czasu ekspedycji przechowywane są w komorach z KA o łącznej kubaturze 500 t, będących własnością gospodarstwa. Drzewa rosnące na 6 ha są nawadniane, dodatkowo ta powierzchnia wyposażona jest w nawadnianie nadkoronowe spełniające doskonale swoją funkcję – ochronę roślin przed przymrozkami. W perspektywie 2–3 lat kroplowa i nadkoronowa instalacja nawodnieniowa zostanie także założona na pozostałym areale – informował K. Chechliński.
Fot. 2. Mieczysław Chechliński z synami Radosławem (z prawej) i Krzysztofem
Mimo iż z ochroną przed chorobami, szkodnikami i przymrozkami gospodarze dają sobie bezproblemowo radę, to zmorą są gradobicia, które i w tym roku nie ominęły ich sadów. Niestety, na konstrukcje antygradowe właścicieli nie stać i na razie takowe są poza ich możliwościami finansowymi – dodawał K. Chechliński.
Gospodarz i liczni zgromadzeni sadownicy zostali podczas wykładów zaopatrzeni w pokaźną dawkę zaleceń na pozostałą część sezonu wegetacyjnego. Marcin Oleszczak (fot. 3) z firmy Kazgod instruował zebranych o zasadach dokarmiania drzew w drugiej połowie sezonu wegetacyjnego. Instruktarz nie dotyczył tylko dokarmiania owoców wapniem – prelegent zalecał indywidualne podejście do zagadnienia, a więc analizę lokalnej pogody, odmiany, podkładki, dotychczasowego nawożenia, liczby owoców w koronie, ich prawidłowego wykształcenia, i na podstawie takiej analizy ustalanie wymaganych dawek nawozów i liczby zabiegów.
Fot. 3. Marcin Oleszczak udzielał wskazówek dotyczących nawożenia i dokarmiania roślin sadowniczych w drugiej połowie sezonu, z uwzględnieniem dostarczenia: wapnia, magnezu, żelaza, cynku i manganu
Dr Dariusz Teper z Instytutu Ogrodnictwa Oddziału Pszczelnictwa w Puławach i Justyna Wasiak (fot. 4) z firmy Sumi Agro informowali o akcji prowadzonej od prawie 8 lat, mającej na celu odbudowę i zwiększenie liczby rodzin pszczoły miodnej (uwzględniając bezpieczne użycie środków ochrony roślin zgodne z zasadami Dobrej Praktyki Rolniczej) w Polsce oraz dbałość o inne owady zapylające ze szczególnym uwzględnieniem dzikiej pszczoły – murarki ogrodowej (Osmia rufa). D. Teper udzielał wskazówek odnośnie hodowli tego gatunku, prezentując proste do wykonania miejsce lęgowe i rozwojowe dla osobników murarki (fot. 5).
Fot. 4. Justyna Wasiak mówiła o zwalczaniu szkodników, w tym przędziorków i pordzewiaczy
Fot. 5. Miejsce lęgowe murarki ogrodowej wymaga zabezpieczenia przed ptakami
Sylwester Masny (fot. 6) z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz Artur Srokosz (fot. 6, z BASF) omówili strategię ochrony drzew owocowych przed parchem jabłoni oraz chorobami przechowalniczymi.
Fot. 6. Sylwester Masny informował o racjonalnej walce z parchem jabłoni
Fot. 7. Artur Srokosz skupił się na zabezpieczeniu jabłek przed chorobami przechowalniczymi oraz zabiegach hamowania wzrostu drzew z uwzględnieniem syntetycznego regulatora
Katarzyna Kupczak
Fot. 1–7 K. Kupczak