22 września w Kluczkowicach oraz w sadzie Krzysztofa Cybulaka w Kopaninie Kaliszańskiej odbyła się konferencja sadownicza zorganizowana przez firmy Agrosimex i Vet Agro z Lublina.
Jej tematem przewodnim była zaraza ogniowa, która w bieżącym sezonie w wielu sadach wystąpiła w znacznym nasileniu. Biologię patogenu (Erwinia amylovora), warunki sprzyjające infekcji i rozwojowi choroby przez niego wywoływanej, sposoby zapobiegania infekcji i postępowania z porażonymi bakterią drzewami omówił prof. dr hab. Piotr Sobiczewski z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Podstawą zdrowotności sadów, zdaniem profesora, są lustracje pozwalające na szybkie zauważenie ognisk infekcyjnych; szybkie usuwanie z korony porażonych organów ze znacznym zapasem zdrowej tkanki (30 cm), gdyż bakteria rozprzestrzenia się w roślinie szybko – systemicznie; usuwanie mocniej porażonych drzew; zabezpieczanie ran po cięciu drzew (np. farbą emulsyjną z dodatkiem środka miedziowego lub pastą Funaben Eko); opryskiwanie drzew środkami miedziowymi; używanie Regalisu 10 WG w celu ograniczenia wzrostu wegetatywnego pędów; rozsądne nawożenie drzew azotem i zwiększone potasem; ograniczenie deszczowania.
Adam Fura ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Oddział w Sandomierzu zwrócił uwagę na konieczność produkowania i kierowania na rynek jabłek tylko wysokiej jakości. Według prelegenta w ofercie grup producenckich nie powinno być więcej niż kilka odmian jabłek, gdyż to ułatwi dobranie technologii produkcji owoców wysokiej jakości, precyzowanie oferty i jej wielkości oraz realizację kontraktów. Do odmian jabłoni, na których, zdaniem A. Fury, należy się skupić są ‘Gala’ i sporty, ‘Red Jonaprince’ i inne z grupy Jonagolda, ‘Šampion’, ‘Golden Delicious Reinders’, Red Chief®, Camspur®, Red Cap®, ‘Ligol’, ‘Gloster’, ‘Idared’, ‘Elise’ i ‘Pinova’. Doradca zalecał także zakładanie sadów z drzewek typu knip-boom, jako szybciej wchodzących w owocowanie.
Waldemar Cybulak z firmy Vet Agro zaprezentował dwa produkty tej firmy: Viflo Cal S jako dolistny nawóz wapniowo-azotowy służący do dokarmiania pozakorzeniowego roślin wapniem i zapobiegania u jabłoni gorzkiej plamistości podskórnej oraz VIFLO® Chitosol Silver, który wykazuje właściwości odkażające i zabezpieczające rany. Jest on zalecany do zabiegów nalistnych po cięciu drzew, gradzie i zbiorze owoców oraz po opadnięciu liści.
Krzysztof Cybulak, sadownik z Kopaniny Kaliszańskiej od 2010 roku używa nawozów z oferty firmy Vet-Agro. Są to nawozy do dokarmiania jabłoni wapniem Viflo® Wapniowo-Azotowy i Viflo® Cal S oraz VIFLO® Chitosol Silver, który stosował do zabezpieczania ran na pniach jabłoni rozsadzonych przez mróz zimą 2011/12. Jak ocenił sadownik, efekty nawożenia wykorzystywanymi przez niego nawozami były zadowalające, gdyż zarówno skutecznie zapobiegły pojawieniu się gorzkiej plamistości podskórnej na jabłkach, nawet na odmianie ‘Šampion’ i ‘Ligol’, jak i pozwoliły na uratowanie drzew uszkodzonych przez mróz.
Krzysztof Zachaj z firmy Agrosimex zalecał po zbiorach dokarmiać jabłonie azotem oraz borem i cynkiem. Azot w postaci mocznika polecał w dawce około 5 kg/1000 l wody/ha, na aktywne liście na drzewach, gdy nie są zapowiadane przymrozki, aby drzewa mogły pobrać i przetransportować podane składniki pokarmowe. Pierwszy zabieg zalecał wykonać, około 14 dni po zbiorze jabłek określonej odmiany i powtórzyć go jeden lub dwa razy co 7 dni. Cynk i bor podawane drzewom w tym terminie są gromadzone w pędach. Pierwszy z nich podnosi tolerancję roślin na niską temperaturę zimą, a bor jest niezbędny podczas kwitnienia i powstawania zawiązków owocowych. Z produktów z oferty Agrosimex K. Zachaj omówił nawozy zawierające bor – Rheobor, Missibor, bor i cynk – BoroZinc i cynk – Zinc 750. Prelegent przestrzegał przed zwlekaniem zabiegu tymi składnikami do okresu po przymrozkach, gdyż wtedy drzewa nie skumulują odpowiedniej ilości boru i cynku.
Anita Łukawska