Sytuacja hydrologiczna w maju

woda
fot. J. Klepacz-Baniak
Majowe opady tylko nieznacznie poprawiły sytuację, jeśli chodzi o suszę rolniczą. W większości województw wilgotność gleb wzrosła, ale przede wszystkim na poziomie do 7 cm. Wciąż mamy bardzo złą sytuację w lubuskim, wielkopolskim i części kujawsko-pomorskiego, bo tam opady były mniejsze, dlatego gleby wykazują brak wilgotności nawet do głębokości 1 m.

Uwilgotnienie gleby

Brak zasilania opadem przekłada się także na niskie uwilgotnienie gleby. Mapy wilgotności gleby na głębokości do 7, 28 czy 100 cm, prezentują się niemalże tak samo jak miesiąc temu. Z tym, że retencja wody w glebie na głębokości 1 m jest nawet niższa niż miesiąc temu. Na 1/3 powierzchni kraju wilgotność gleby wynosi mniej niż 40%, co świadczy o deficycie wody w strefie korzeniowej. Największe deficyty wody w glebie występują w województwach lubuskim, wielkopolskim, łódzkim kujawsko-pomorskim oraz w północnych częściach opolskiego, śląskiego czy lubelskiego. Niska wilgotność gleb w profilu do 100 cm występuje także na terenie województwa mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Długoterminowe prognozy wskazują, że po opadach w czerwcu znowu, później będzie sucho. Majowo-czerwcowe opady nie będą więc w stanie uzupełnić deficytu wody, który jest spowodowany bezśnieżną zimą.

Susza hydrologiczna

Tendencja niskich stanów wód na polskich rzekach wciąż się utrzymuje. Obecnie na 60% posterunków wodowskazowych obserwujemy suszę hydrologiczną.
Pod koniec maja bieżącego roku aż na 60% posterunków wodowskazowych występuje susza hydrologiczna. Dla porównania w kwietniu tego roku niskie stany dotyczyły 65% monitorowanych rzek. Sytuacji zatem nie poprawiły majowe opady atmosferyczne.
Susza hydrologiczna występuje na niemal wszystkich większych rzekach Polski: Wiśle, Odrze, Bugu, Biebrzy, Pisie, Narwi, Noteci, Przemszy, Rabie, Pilicy, Warcie, Tanwi, Wieprzu, Kamiennej, Nysie Kłodzkiej, Nysie Łużyckiej, Wisłoce, Wisłoku, Skawie.

Odbudowa zasobów wodnych

Odbudowa zasobów wodnych w zlewniach rzek już dotkniętych suszą hydrologiczną będzie trudna, z uwagi na niewystarczającą ilość dotychczasowych opadów, potęgowaną przez coraz wyższe temperatury powietrza. Warunki już od 3 miesięcy są niekorzystne dla odbudowy zasobów wód powierzchniowych i podziemnych. Najtrudniejsza sytuacja panuje obecnie w województwach: łódzkim, lubelskim śląskim, opolskim, świętokrzyskim, małopolskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, oraz lubuskim i wielkopolskim.

Źródło: stopsuszy

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKonsumpcja warzyw i owoców w maju
Następny artykułNowalijki – na czasie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.