Święto Jabłka w Obrazowie

1 września odbyło się w Obrazowie (powiat sandomierski) seminarium dla sadowników zorganizowane z okazji Europejskiego Święta Jabłka vel XIII Jabłkobrania przez Sandomierski Oddział Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. Szkoda tylko, że wzięło w nim udział tak mało sadowników (ok. 30, jak na skalę europejską, to raczej bardzo skromnie), bo tematyka była ciekawa. Europejskie Święto Jabłka w Obrazowie coraz bardziej ma charakter lokalny i typowo dożynkowy co kojarzy się większości (drugiego dnia pewnie było kilkaset osób) z atrakcjami kulturalnymi, rozrywką i zabawą a nie z poszerzeniem wiedzy merytorycznej, tak potrzebnej sadownikom w zmieniającym się dynamicznie otoczeniu sadownictwa.
Gospodarzami tegorocznego święta byli Ewa Forc i Krzysztof Marzecki.

O sposobach skutecznego zwalczania miodówek na gruszach mówiła mgr Krystyna Jaworska z Instytutu Ogrodnictwa. Na gruszach występują dwa gatunki miodówek, są to miodówka gruszowa plamista i miodówka czerwona. Najwięcej problemów w ochronie gruszy przed miodówkami przysparza jednak miodówka gruszowa plamista. Dlatego – zdaniem K. Jaworskiej – konieczne jest zwalczanie jej wczesną wiosną oraz przed i po kwitnieniu gruszy, a także prowadzenie systematycznych lustracji na obecność szkodnika przez cały sezon. Preparaty powinny być tak dobierane, aby nie szkodziły owadom drapieżnym. Jednym z takich preparatów jest Movento 100 SC, który skutecznie ogranicza populację szkodnika. Najlepszym terminem do jego zastosowania jest koniec maja lub początek czerwca, w momencie pojawienia się młodych larw miodówek. Po pojawieniu się larw miodówek na liściach w okresie przedzbiorczym nie należy ich zwalczać, ponieważ nie ma w tym okresie żadnego zarejestrowanego preparatu. 

O przyczynach niepowodzeń w ochronie jabłoni przed parchem jabłoni mówił prof. dr hab. Marek Grabowski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Do najczęściej popełnianych zaliczył: • zbyt późne wykonanie pierwszego zabiegu wczesną wiosną, • niewłaściwy dobór preparatów i terminów (nie zawsze uwzględniane są wymagania dotyczące temperatury, podatności na zmywanie oraz czas działania interwencyjnego), • niewłaściwe przerwy między zabiegami, nie dostosowane do przyrostu blaszki liściowej i przebiegu warunków atmosferycznych (opady), • brak przestrzegania zalecanych dawek, • zła technika wykonywania zbiegu, • nie wybieranie w pierwszej kolejności preparatów o charakterze zapobiegawczym i nadużywanie preparatów o charakterze interwencyjnym, • schematyczne traktowanie ochrony przed parchem.  
O nawożeniu drzew owocowych w końcowym okresie wegetacji, po zbiorze jabłek mówił Tomasz Kwiecień z Ekoplonu. Przypomniał on o konieczności dostarczenia w tym okresie boru, cynku i magnezu, najlepiej podczas zabiegu mocznikiem. Zabieg ten ma na celu wzmocnienie pąków kwiatowych, podniesienie ich odporności na mróz oraz likwidację niedoborów boru. Zalecał także dostarczenie drzewom molibdenu, który poprawia wykorzystanie azotu oraz przyspiesza wytwarzanie substancji związanych ze spoczynkiem zimowym. Z produktów Ekoplonu zalecanych w tym terminie T. Kwiecień wymienił Maxibor 21, Ekolist Mono Cynk, Maximus ZnBMg i Ekolist mono Molibden. 
Krzysztof Kantor z Bayer CropScience przypomniał o konieczności zabezpieczenia jabłek przeciwko chorobom przechowalniczym: gorzką zgnilizną jabłek i szarą pleśnią. Z gamy preparatów firmy Bayer zarejestrowany do tego celu jest preparat strobilurynowy – Zato 50 WG.  
Pierwszego dnia Europejskiego Święta Jabłka odbył się także konkurs dla sołtysów, wybór „Euro Sołtysa 2012”. Konkurs składał się z kilku konkurencji: cięcie drewna na czas, rzut podkową do wiklinowego kosza, rzut jajkiem do wiejskiej maszkary, rzut końskim chomątem, noszenie wody w jarzemkach i strącenia kubków z wodą i z jabłkiem. Do konkursu zgłosili się sołtysi z gmin Koprzywnica (sołectwo Sośniczany), Klimontów (sołectwo Śniekozy), Zawichost, Obrazów (sołectwo Wierzbiny), Opatów, Dwikozy (sołectwo Gałkowice) i Sadowie. Pierwsze miejsce zajęła gmina Opatów a drugie ex aequo Obrazów i Dwikozy. Euro Sołtysem 2012 roku został Wiesław Suska z Opatowa.  
 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułRoślinni laureaci na wystawie „Zieleń to Życie”
Następny artykułWinnica przed zimą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.