Spotkanie w Pawłowie

W gospodarstwie Grażyny i Andrzeja Borkowskich w Pawłowie (powiat Sandomierz) 29 kwietnia odbyło się spotkanie dla sadowników zorganizowane przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, Oddział w Sandomierzu oraz firmy Ekoplon, Du Pont i ProCam.

O zagrożeniu ze strony szkodników w sadach po kwitnieniu i możliwościach ich zwalczania mówiła dr Alicja Maciesiak z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Prelegentka zwróciła uwagę na konieczność prowadzenia stałego monitoringu szkodników, opartego na systematycznych  lustracjach (na obecność mszyc, pryszczarków, przędziorków, pordzewiaczy i miodówek) oraz obserwacji odłowów samców zwójkówek liściowych i owocówek jabłkóweczki i śliwkóweczki.
 
Do zwalczenia mszyc w jabłoniach prelegentka wymieniła preparaty zarejestrowane w IP, wykazujące selektywne działanie w stosunku do organizmów pożytecznych. W przypadku stwierdzenia po kwitnieniu jabłoni na drzewach obecności bawełnicy korówki można użyć do jej zwalczania preparatów – Pirimor 500 WG, Actara 25 WG lub Movento 100 SC. Ostatni z wymienionych preparatów, jak informowała dr A. Maciesiak, może być używany w sadach.

Przędziorki i pordzewiacze zazwyczaj występują razem na zasiedlonych drzewach, a ich obecność można stwierdzić, jak podała prelegentka, już w fazie różowego pąka. Do ochrony jabłoni przed tymi szkodnikami zarejestrowane są:  Apollo 060 OF, Nissorun 050 EC, Zoom 110 SC, Enviodor 240 SC, Omite 30 WP, Omite 570 EW, Ortus 05 SC, Sanmite 20 WP, Magus 200 SC i nowy preparat Sumo 10 EC (działający podobnie jak Ortus 05 SC).  Podczas wyboru któregoś z wymienionych preparatów konieczne jest określenie dominującego stadium rozwojowego szkodników w sadzie. Dr A. Maciesiak zwróciła również uwagę słuchaczy na konieczność rotacji akarycydów pochodzących z różnych grup chemicznych by nie dochodziło selekcji ras odpornych szkodników.

Marek Chorzępa z firmy Du Pont omówił możliwości zwalczania owocówki jabłkóweczki i zwójkówek liściowych w jabłoniach przy użyciu bezpiecznych dla owadów pożytecznych preparatów Coragen 200 SC i Stewart 30 WG. Coragen 200 SC zalecał do stosowania w okresie masowego lotu i składania jaj przez samice owocówki jabłkóweczki. Natomiast Steward 30 WG zalecał do stosowania w sierpniu w okresie wzrostu zawiązków owocowych, do zwalczania II pokolenia owocówki jabłkóweczki, zwłaszcza, że preparat ten jest bezpieczny, gdyż ma tylko 7 dni karencji.

Adam Fura z sandomierskiego  oddziału Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach podał bieżące zalecenia do ochrony jabłoni przed parchem jabłoni. Zalecając przed zapowiadanymi opadami deszczu (4-7.05) wykonanie zabiegu zapobiegawczego preparatem zawierającym ditianon, tym bardziej, że w 30% otoczni w zeszłorocznych liściach jest już 80% worków z zarodnikami gotowymi do infekcji (oliwkowej barwy). Wystarczy zatem niewielki opad deszczu, by się wysiały i stworzyły ogromne zagrożenie infekcyjne, być może największe w tym sezonie.

Kwitnienie drzew
W przypadku szarej pleśni A. Fura zalecał przeprowadzanie zabiegu w okresie kwitnienia jabłoni jedynym obecnie zarejestrowanym preparatem Tiram Granuflo 80 WG i tylko wówczas, gdy zajdzie taka potrzeba, gdy spadnie deszcz i ochłodzi się. Właśnie z powodu wysokiej temperatury, zdaniem A. Fury, konieczne jest  stosowanie  nawozów zawierających wyciąg z alg morskich, które złagodzą skutki stresu i pozwolą drzewom na prowadzenie procesów życiowych na poziomie nie zaburzającym rozwoju.
W okresie kwitnienia jabłoni istotna jest ochrona drzew przed zarazą ogniową, a wiśni przed rakiem bakteryjnym – zalecane jest do tego użycie zarejestrowanych preparatów miedziowych.
   
Po kwitnieniu drzew
Zwalczanie chwastów, jak podał A. Fura,  można przeprowadzić dopiero po kwitnieniu sadów. Po kwitnieniu należy też rozwiesić pułapki feromonowe do monitorowania zwójkówek i owocówek w sadach.

Gdy na tegorocznych przyrostach u jabłoni pojawi się 3-5 liści, jest optymalny termin zastosowania preparatu Regalis 10 WG. Preparat ten należy rozpuszczać w zakwaszonej wodzie (ph 4,5-5,5) i pamiętać należy o nie przekraczaniu dawki w sezonie, nawet przy dwukrotnym zabiegu (2,5 kg/ha). Zahamowanie wzrostu tych przyrostów korzystnie wpływa na przekierowywanie wapnia do rosnących zawiązków owocowych. 

Przedstawiciele firmy Ekoplon Tomasz Kwiecień i Marcin Oleszczak przedstawili zalecenia do nawożenia jabłoni w celu uzyskania wysokiej jakości owoców. Tomasz Kwiecień zaprezentował ofertę firmy, omawiając nawozy z gamy Ekolist i Maximus, podając równocześnie terminy zabiegów poszczególnymi z nich.    

Anita Łukawska
 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułUnijne „jabłka każdego dnia” w Rosji i na Ukrainie
Następny artykułUwaga – nadchodzą przymrozki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.