Jak co roku, Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych zaprosiło na spotkanie zrzeszony członków i czołowych przedstawicieli polskiej branży sadowniczej. Gospodarzami wydarzenia byli Andrzej i Szymon Nowakowscy, właściciele Gospodarstwa Szkółkarskiego w Żdżarach oraz firma DITTA-SERIA. Spotkanie odbywające się 23 sierpnia stało się okazją do integracji środowiska, wymiany doświadczeń, a także do zapoznania się z najnowszymi informacjami dotyczącymi produkcji i rynku sadowniczego.
Po uroczystym otwarciu spotkania przez prof. Eberharda Makosza Andrzej i Szymon Nowakowscy opowiedzieli gościom o historii gospodarstwa, swojej pasji do szkółkarstwa, a następnie przedstawili obecny profil działalności. Szkółka Nowakowskich jest jedną z najlepszych w Polsce i w Europie. Na 80 hektarach gruntów własnych i 30 hektarach gruntów dzierżawionych produkuje kwalifikowany materiał szkółkarski, w 100% wolny od chorób wirusowych. Powierzchnia szkółek drzew owocowych wynosi 40 ha, podkładek wegetatywnych 10 ha, sadu zraźnikowego 4 ha. Ważnym elementem jest 3-hektarowy sad produkcyjno-pomologiczny. Głównym produktem Nowakowskich są wysokiej jakości drzewka dwuletnie z jednoroczną koronką (knip-boom). Całość produkcji w gospodarstwie jest nawadniana, dysponuje nowoczesnym zapleczem technicznym, maszynowym, magazynowym oraz przechowalniczym, mieszczącym jednocześnie 400 tysięcy drzewek, 2 milionów podkładek i 800 tysięcy podkładek szczepionych i ze śpiącym oczkiem. Jak podkreślał Andrzej Nowakowski, bardzo ważne dla gospodarstwa są relacje z sadownikami. W ramach podziękowań za owocną współpracę najlepszy klient Gospodarstwa – Stanisław Melon otrzymał profesjonalną stację meteo marki iMetos.
W części merytorycznej wydarzenia, przy bardzo wysokiej frekwencji uczestników, prof. Makosz zaprezentował sytuację na europejskim rynku jabłek. Podkreślając, że Polska jest jedynym krajem, w którym wciąż wzrasta powierzchnia sadów i produkcja jabłek, profesor przedstawił prognozy dotyczące cen skupu owoców deserowych i przemysłowych, a także kierunki eksportu jabłek i wymogi poszczególnych rynków. Mówił także o perspektywach dla producentów jabłek przemysłowych w najbliższych miesiącach.
Poseł Mirosław Maliszewski i profesor Eberhard Makosz
O problemach w zbycie jabłek w dużych korporacjach w dynamicznym wystąpieniu opowiedzieli Waldemar Żółcik z Unii Owocowej i Zbigniew Chołyk z LubApple. Ponieważ Polska zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem ilości produkcji sadowniczej, kolejnym krokiem jest zwiększanie zyskowności. Wśród rekomendowanych sposobów znalazły się: współpraca grup producenckich, integrowana produkcja owoców, brak pozostałości środków ochrony roślin, stosowanie określonych opakowań oraz wysokie standardy transportu. Kłopoty, jakie napotykają w zbycie niezrzeszeni producenci, przedstawił Janusz Gabrysiak, który oprócz produkcji prowadzi skup i eksport owoców Z jego perspektywy problemem nie jest ilość produkcji owocowej w Polsce, ale jej odpowiednia jakość, która spełni wymagania dużych odbiorców.
Część ekspercką zakończyła dyskusja, w której uczestnicy podejmowali najważniejsze dla nich tematy: konieczność jedności środowiska producentów owoców i wspólne stanowisko m.in. w sprawie cen, różnice między jesiennymi i wiosennymi stawkami skupu jabłek, polityka przetwórców skutkująca nieopłacalnością upraw czy też niewyjaśniona kwestia podstawy podatku VAT w produkcji owocowej.
Podczas drugiej części spotkania uczestnicy mieli unikalną okazję, żeby osobiście zobaczyć szkółki Nowakowskich. Bardzo wielu gości brało udział w zwiedzaniu i poznawało tajniki produkcji szkółkarskiej aż do późnych godzin popołudniowych. Zainteresowaniem cieszył się również sad doświadczalny grupy hodowlanej AJ!APPLE, tworzonej przez Andrzeja i Szymona Nowakowskich oraz Danutę i Jana Krzewińskich z Gospodarstwa Sadowniczo-Szkółkarskiego INSAD-Prusy. Jan Krzewiński – współzałożyciel grupy oprowadzał zwiedzających i prezentował efekty wieloletniej pracy i pasji, czyli odmiany: Mutsu NK, Muna, Szampion Reno, Reno 2, Najdared, Zuzi Gala, Zuzi Red a także odmianę Sander, o której niezwykle pochlebnie wypowiadał się prof. Makosz, przewidując, że stanowi ona odpowiedź na zapotrzebowanie rynkowe i ma szansę osiągnąć znaczący sukces. Goście mogli również obserwować pokaz maszyn DITTA-SERIA podczas prac sadowniczych.
Szymon Nowakowski prezentuje drzewka w szkółce
Spotkania w sadzie
Źródło: materiały Gospodarstwa Szkółkarskiego Andrzeja i Szymona Nowakowskich