Siedemnasty raz w Grójcu

Na 17 listopada Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach wraz ze Związkiem Sadowników RP, Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego oraz partnerami merytorycznymi zwołali 17. Ogólnopolskie Spotkanie Sadownicze w Grójcu. Dużej mobilizacji pracowników Instytutu, zaproszonych gości (w tym samym czasie zaczynał obrady kongres PSL) i firm zaopatrzenia ogrodniczego nie odpowiadała frekwencja samych sadowników, którzy dotychczas właśnie Spotkanie grójeckie odwiedzali najliczniej. 


Pierwszym blokiem tematycznym była organizacja rynku owoców i funkcjonowanie grup producentów. Był on zakończony panelem dyskusyjnym. Szerzej tematy poszczególnych wystąpień i wątki, jakie przewijały się podczas dyskusji przedstawione zostaną na portalu ogrodinfo.pl w następnych naszych materiałach oraz w publikacjach, jakie umieścimy w periodykach Plantpressu. Ogólne tło problemów współczesnego handlu przedstawił dr Krzysztof Zmarlicki (IO) podkreślając uniwersalność zjawisk, jakie od drugiej połowy lat sześćdziesiątych XX w. w tej sferze odnotowujemy. Organizacja hurtu i detalu w segmencie szybko zbywalnych dóbr konsumpcyjnych (FMCG) jest dynamiczna i przebiega podobnie i niezależnie od obszaru kulturowego kuli ziemskiej. Duże sieci handlowe wymuszają takie same zachowania innych uczestników gry handlowej w Europie, Chinach czy Brazylii. Dla producentów warzyw i owoców najważniejsza jest globalna obserwacja – znaczenie tej grupy uczestników rynku spada. Nawet w krajach o bardzo wysokim stopniu zorganizowania się sadowników konieczna jest dalsza i to szybka koncentracja podaży, by zachować pozycje rynkowe producentów. Wydłuża się łańcuszek ogniw pośrednich pomiędzy producentem a konsumentem – jednym z najwazniejszych teraz prolemów stojących przed producentami owoców to zachowanie wpływów w tych pośrednich ogniwach lub takich wpływów zdobycie. Jest to możliwe dzięki rozwijaniu spółdzielczych struktur – jak Greenery czy VOG.

Zapraszamy także do obejrzenia zdjęć w Galerii

pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułTruskawki i maliny na sposób ekologiczny
Następny artykułSzkolenia dla rolników nt. zanieczyszczeń wód

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.