Adam Fura z sandomierskiego oddziału Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach przedstawił zalecenia ochrony przed chorobami drzew ziarnkowych i pestkowych w okresie kwitnienia. Zalecił po zapowiadanych opadach deszczu zastosować (bezpośrednio) jeden z preparatów zawierający ditianon, a jeżeli zabieg będzie odłożony w czasie preparaty z grupy IBE, ponieważ zagrożenie parchem jabłoni jest bardzo duże.
W okresie kwitnienia ziarnkowych zalecił również przeprowadzenie zabiegów jednym z preparatów miedziowych zarejestrowanych dla chronionego gatunku przed zarazą ogniową. A w przypadku drzew pestkowych, które kwitną, zalecał przeprowadzenie zabiegów przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych jednym z zarejestrowanych dla danego gatunku preparatów.
O zwalczaniu szkodników po kwitnieniu drzew owocowych mówiła dr Alicja Maciesiak z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Prelegentka zaleciła przeprowadzenie lustracji na poszczególnych kwaterach na obecność szkodników i po ich stwierdzeniu (a nawet określeniu dominującego stadium rozwojowego w sadzie) wybranie odpowiedniego środka ochrony roślin. Po kwitnieniu jest odpowiedni okres na zwalczanie przędziorków i pordzewiaczy, które w przypadku nieprzeprowadzenia zwalczania przed kwitnieniem jabłoni mogą być na liściach obecne w znacznym nasileniu. Po kwitnieniu jest także termin ochrony jabłoni przed owocówką jabłkóweczką i śliw przed owocówką śliwkóweczką, ale w przypadku tych szkodników konieczny jest monitoring rozwoju i zagrożenia za strony szkodnika poprzez obserwację odłowów samców na pułapkach feromonowych. Określenie terminu masowego lotu motyli pozwoli wyznaczyć termin i odpowiednio dobrać preparat do zwalczania tych szkodników. Dr A. Maciesiak zaleciła zwalczanie mszyc w początkowej fazie zakładania przez te szkodniki kolonii. Wówczas wszystkie z zarejestrowanych do ich zwalczania preparatów (jak podała prelegentka) wykazują wysoką skuteczność. Przypomniała także zalecenia strategii antyodpornościowej (rotacja preparatów pochodzących z różnych grup chemicznych by nie dochodziło do selekcji ras odpornych szkodników).
Mirosław Korzeniowski i Krzysztof Kantor z Bayer CropScience przedstawili zalecenia do stosowania preparatów z oferty firmy do ochrony jabłoni przed chorobami i szkodnikami. Flint Plus 64 WG to gotowa mieszanina trifloksystronbiny i kaptanu, która może być używana do ochrony jabłoni przed parchem jabłoni i wykazująca również działanie ochronne przed mączniakiem prawdziwym jabłoni. Zato 50 WG dobrze jest wykorzystywać do zabezpieczania owoców przed chorobami przechowalniczymi, ale także parchem i mączniakiem jabłoni. Envidor 240 SC jest preparatem przeznaczonym do zwalczania przędziorków po kwitnieniu jabłoni. Preparat zgodnie z zapewnieniami przedstawicieli najlepiej jest stosować na młode stadia rozwojowe szkodnika. Movento 100 SC to nowy insektycyd zawierający substancję czynną należącą do kwasów tetronowych (tak jak z Envidoru 240 SC), wykazujący jednak w roślinie działanie systemiczne dwukierunkowe, co umożliwia zwalczenie wielu uciążliwych szkodników ssących (mszyc, w tym bawełnicy korówki, pryszczarków, czerwców oraz miodówek np. w gruszach).
W sadzie odbyło się losowanie nagród dla przybyłych na Majówkę sadowników: III nagrodę (dawka na 1 ha preparatu Flint Plus 64 WG) wylosował Dariusz Sieradzki z Radoszek, II nagrodę wylosował (1 l Movento 100 SC) wylosował Krzysztof Miecznikowski ze Skotnik, I nagrodę (2 l Movento 100 SC) wylosował Jacek Słodownik z Dębian.
Opryskiwacze sadownicze prezentowały dwie firmy: Wiesław Karcz z Sandomierza i P.P.H.U. „A.R. CHMIELEWSKI” z Kleczanowa.
Anita Łukawska