W sezonie 2011/2012 Rosja utrzymała pozycję największego światowego lidera w imporcie jabłek i gruszek – łącznie w omawianym okresie zaimportowała ona 1,621 mln ton tych owoców. Od wielu lat rosyjski rynek notuje stały wzrost zainteresowania owocami oraz stabilny wzrostu popytu na
nie. W 2012 roku wolumen konsumpcji wszystkich owoców łącznie przypadający na jednego Rosjanina utrzymał się na poziomie z roku 2011 i wyniósł 70,8 kg.
Jak wynika z najnowszych danych Rosyjskiego Komitetu ds. Statystyki, w 2012 r. zbiory jabłek zamknęły się wynikiem 1,210 mln ton, czyli o 7,6% więcej niż w roku 2011. W minionym roku owoce te były uprawiane na obszarze 214 tys. ha, czyli niemal identycznym co rok wcześniej.
Średnie ubiegłoroczne plony to około 6,6 ton/ha.Z uwagi na fakt, iż łączne ubiegłoroczne zapotrzebowanie na jabłka w Rosji oszacowano na 2,47 mln ton, pozostała ilość stanowiąca różnicę pomiędzy popytem a rodzimą produkcją musiała zostać zaimportowana – w sumie w 2012 roku Rosjanie zakupili 1,26 mln ton jabłek.
Corocznie z uwagi na nieumiejętne przechowywanie i magazynowanie jabłek oraz zbyt późne zbiory straty owoców szacowane są nawet na około 12-13%. Ponadto, rosyjscy producenci nie dysponują zbyt nowoczesnymi metodami i technologiami upraw. W związku z tą sytuacją w lipcu minionego roku przyjęty został i jest już obecnie wdrażany specjalny program narodowy poprawy sytuacji w rosyjskim ogrodnictwie w latach 2013-2020.
Jak co roku największe ilości importowanych jabłek pochodziły z Polski, Mołdawii, Chin i Serbii. W roku 2011 w sumie te cztery kraje dostarczyły ponad 70% zaimportowanych przez Rosję jabłek. Ostatnie lata to spadek zainteresowania rosyjskich importerów jabłkami z Włoch, USA, Francji czy państw półkuli południowej. Rośnie natomiast popularność owoców sprowadzanych z Węgier, Ukrainy i Azerbejdżanu.
Za: FAMMU/FAPA
pg