Niebawem rozpocznie się cięcie drzew owocowych. Właściwe przygotowanie narzędzi tnących do niego, to mniej problemów i efektywna praca w trakcie wykonywania tego pracochłonnego zabiegu.
Producenci sekatorów oferują specjalne produkty do ich czyszczenia w postaci płynów lub sprayów. Preparaty te chronią przed odkładaniem się kurzu i soków roślinnych na ruchomych częściach sekatorów oraz chronią przed rdzą. Specjalne smary natomiast natłuszczają, chronią przed wilgocią oraz redukują efekt zużycia i konserwują w okresie przechowywania urządzenia.
Jeżeli sekatory po cieciu letnim nie były odpowiednio wyczyszczone (zaraz rozpoczął się zbiór owoców), warto dokonać tego przed cięciem zimowym używając przeznaczonych do tego preparatów. Nie obejdzie się zapewne bez regulacji ustawienia ostrza tnącego w stosunku do stalnicy. Tę czynność warto przeprowadzić przy pomocy specjalnego kluczyka, przeznaczonego do sekatorów określonej marki i często dołączonego do narzędzia np. Felco.
Kolejną czynnością, którą warto przeprowadzić, jest naostrzenie ostrzy za pomocą specjalnych osełek, które zazwyczaj wykonane są ze stali hartowanej z powłoką diamentową lub z korundu drobno- i średnioziarnistego.
Przygotowując sekator do pracy warto przyjrzeć się mu i sprawdzić, czy któreś elementy tnące nie wymagają wymiany. Najczęściej dotyczy to ostrzy i głowicy tnącej, które można nabyć w sklepach prowadzących sprzedaż sekatorów i samodzielnie je wymienić. W razie poważniejszej usterki, zwłaszcza sekatorów elektrycznych i pneumatycznych, powinny być naprawiane przez serwisanta.