Pod koniec marca Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka Sp. z o.o. zorganizował w Obrazowie w Powiecie Sandomierskim spotkanie dla sadowników, na którym omówione zostało kilka ważnych zagadnień przed rozpoczynającym się sezonem wegetacyjnym.
Uprawy sadownicze, jak stwierdziła dr Beata Meszka z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach co roku narażone są na infekcje patogenami chorobotwórczymi, których rozwój i potencjał infekcyjny uzależniony jest od przebiegu warunków atmosferycznych w sezonie wegetacyjnym. Czynnikami, które decydują o infekcji i jej sile są: • wielkość źródła infekcji, • podatna tkanka, • odpowiednie warunki pogodowe. Źródło infekcji pierwotnych parcha jabłoni w bieżącym sezonie, jak podała dr B. Meszka, nie jest duże. Jednak przy sprzyjających infekcjom pierwotnym warunkach pogodowych nawet takie może się okazać bardzo groźne.
W bieżącym roku, jak podają statystyki, należałoby się spodziewać większego nasilenia mączniaka jabłoni , ale ze względu na duże prawdopodobieństwo przemarznięcia zimą grzybni, porażenie może być na poziomie tego z 2011 roku.
Lustracje na obecność zarazy ogniowej w sadach, co przypomniała dr B. Meszka, koniecznie należy przeprowadzać już od kwitnienia drzew, gdyż pierwsze objawy można zaobserwować już w tym okresie. W przypadku ich zauważenie należy wycinać porażone pędy, gałęzie lub nawet całe drzewa, wywieźć je z sadu a rany po cięciu zabezpieczyć.
Marek Chorzępa z firmy Du Pont przedstawił możliwości ochrony jabłoni przed szkodliwymi owadami z rodzaju motyli przy użyciu preparatów Coragen 200 SC i Stewart 30 WG z oferty firmy. Pierwszy z wymienionych preparatów zalecił do stosowania po kwitnieniu jabłoni w okresie masowych lotów i składania jaj przez samice owocówki jabłkóweczki. Natomiast drugi w okresie zielonego pąka jabłoni i do zwalczania II pokolenia owocówki jabłkóweczki w okresie wzrostu zawiązków owocowych w sierpniu.
Krzysztof Komisarczuk z Agropaku Jaworzno omówił nawozy Actifos i Solfan PK służące do dolistnego uzupełniania potrzebnych roślinom składników pokarmowych. Ze względu na skład mogą one stanowić również wsparcie tradycyjnej ochrony przed wieloma chorobami grzybowymi. Preparat olejowy Treol 770 EC, jak podał K. Komisarczuk, można aplikować do fazy zielonego pąka na jabłoniach (stężenie 1,5% i duża ilość wody).
Piotr Szymczak z ZZO Warka omówił nawozy przeznaczone do dolistnego dokarmiania jabłoni z palety Fruit Akademia, których skład jest dostosowany do wymagań pokarmowych jabłoni w poszczególnych fazach fenologicznych drzew.
W ofercie firmy Amagro, jak podał Jacek Łuczak są biostymulatory i nawozy NPK włoskiej firmy Valagro, przy czym każdy produkt z oferty jest przeznaczony dla konkretnej fazy rozwojowej rośliny i na jej konkretną potrzebę. Np. Radifarm pomaga przezwyciężyć stres po przesadzaniu, Viva to aktywator wzrostu a Kendal to stymulator odporności roślin.
Więcej informacji w „MPS SAD” 5/2012
AŁ