Przed kolejnym sezonem przechowalniczym

Sezon przechowalniczy 2017/2018 praktycznie dobiegł końca i był on dłuższy, niż wskazywały prognozy sprzedaży jabłek z jesieni ubiegłego roku. Prawidłowo przewidziano niższe zbiory po wiosennych przymrozkach w europejskich sadach i chyba nikt nie spodziewał się trudności ze sprzedażą jabłek wiosną. Tymczasem rozpoczęło się lato, a jabłek w komorach nie brakowało. Oczywiście dysponujemy technologiami, które pozwalają na sprzedaż i dystrybucję owoców wiele miesięcy po ich zbiorze.

W ubiegłym…

Sukces przechowywania jabłek w KA (ULO, ILOS, DCA) jest wynikiem spowolnienia przemian biochemicznych i fizjologicznych zachodzących w owocach (kolor, tekstura, słodkość, kwasowość) związanych z ich dojrzewaniem. Obniżenie temperatury i stężenia O2 ogranicza aktywność enzymów odpowiedzialnych za oddychanie, a także hamuje wydzielanie etylenu. Jednak na trwałość i jakość owoców w trakcie przechowywania, jak i po nim w dużej mierze wpływają lokalizacja sadu, odżywienie mineralne owoców oraz ich dojrzałość podczas zbioru. Idąc dalej, jakość jabłek w trakcie i po przechowywaniu w dużej mierze zależy od odmiany, a następnie od warunków i okresu ich przechowywania.
 
 
Na większość wspomnianych czynników wpływają warunki wzrostu w sezonie wegetacji. Wszyscy pamiętamy specyfikę ubiegłego sezonu, szczególnie bezpośrednio przed zbiorami i w ich trakcie, kiedy we wrześniu czy październiku notowano nierzadko kilkaset milimetrów opadów deszczu w skali miesiąca. W konsekwencji zbiór owoców był spowolniony i duża część z nich trafiła do komór w stanie dojrzałości sporo odbiegającej od optimum. Dodatkowo częste opady deszczu utrudniały ochronę jabłek przed chorobami przechowalniczymi i to w dwojaki sposób. Po pierwsze trudno było znaleźć właściwe okienko na wykonanie zabiegu, a po drugie preparaty zastosowane wiele dni przed zbiorem narażone były na zmycie.

 

Teraz, w zasadzie już po sezonie przechowalniczym, jesteśmy mądrzejsi i wiemy, że w wielu sadach strategia ochrony przed takimi chorobami grzybowymi jak szara pleśń, gorzka zgnilizna czy mokra zgnilizna mogła być lepsza. Wskazuje na to dosyć dobitnie ilość tzw. przemysłu mokrego po sortowaniu owoców. W tym roku wyjątkowo duże straty spowodowane gniciem zanotowano w przypadku odmian ‘Ligol’, ‘Szampion’, ‘Gloster’, a także u Jonagoldów. Często zdarzało się, że z powodu gnicia odrzucano kilkanaście procent owoców.
 
 
Objawy szarej pleśni

Zupełnie niepotrzebnie, bo straty można było w wielu przypadkach ograniczyć do minimum. Jednym ze sposobów jest skrócenie okresu przechowywania, a drugim właściwa ochrona chemiczna jabłek przed chorobami przechowalniczymi. I o ile pierwszy sposób niesie ryzyko sprzedaży jabłek w najmniej korzystnym cenowo momencie, tak drugi sposób może przynieść same korzyści.

… i tym sezonie
Warunkiem skutecznej ochrony fungicydowej w okresie przedzbiorczym jest właściwy dobór preparatu, zastosowanie go w zalecanym terminie oraz dokładność wykonanego zabiegu. Dobry preparat powinien mieć możliwie jak najszersze spektrum działania, aby w czasie jednego zabiegu chronił owoce przed wystąpieniem kilku chorób. Ze względu na ryzyko zmycia preparatu przez deszcz bardzo pożądaną cechą jest dobre jego wiązanie ze skórką oraz krótki okres karencji, aby móc wykonać zabieg tuż przed planowanym zbiorem. Natomiast biorąc pod uwagę kwestię ograniczania pozostałości po środkach ochrony w jabłkach, dobrze, aby stosowany na koniec sezonu preparat zawierał tylko jedną substancję aktywną.

Wymienionymi powyżej cechami charakteryzuje się preparat Geoxe 50 WG, który zarejestrowany jest przeciwko wszystkim najgroźniejszym chorobom przechowalniczym jabłek i gruszek. Można go stosować nawet 3 dni przed zbiorem i zawiera jedną substancję aktywną (fludioksonil). Rozsądek podpowiada, że w sezonie z dosyć intensywną ochroną przeciwko szkodnikom i ze zwiększonym ryzykiem wykrycia pozostałości po insektycydach w jabłkach w czasie zbioru warto sięgnąć po bezpieczny i skuteczny preparat, jakim jest bez wątpienia Geoxe. Ochrona jabłek według przedstawionej strategii przynosi wymierne efekty w postaci zdrowych jabłek nawet po długim przechowywaniu i po tak deszczowej jesieni jak ta ostatnia.

 
 
 
Źródło: materiały firmy Syngenta Polska Sp. z o.o., ul. Szamocka 8, 01-748 Warszawa, tel. (22) 32 60 601, fax: (11) 32 60 699, www.syngenta.pl

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Należy zwrócić szczególną uwagę na zwroty i symbole (oznaczenia) ostrzegawcze oraz zalecane środki ostrożności zamieszczone i opisane na etykiecie produktu.

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł799,5 mln zł na pomoc suszową i popowodziową
Następny artykułOwoc Sandomierski – kiedy poznamy przyczyny upadku grupy?

1 KOMENTARZ

  1. Ja stosowałem Geoxe i szampion popsół się a Golden 25 lipca jak ze drzewa i 1% strat,czyli specyfika roku mikroprzedchlinki i Geoxe sobie nie poradziło

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.