– Większość z przedstawionych postulatów dotyczy działań długofalowych i one są już przez resort podjęte – poinformował wiceminister Romanowski.
Rozmowy prowadzone były w bardzo rzeczowej atmosferze. Omówione zostały wszystkie postulaty. Gospodarz spotkania przedstawił podjęte działania. Zwrócił uwagę na inicjatywy podejmowane na forum unijnym – strona polska postuluje zrównanie wsparcia dotyczącego wycofywania produktów z rynku, aby te przeznaczone na cele inne niż charytatywne były tak samo finansowane.
Wiceminister poinformował również o zmianach w funduszach promocji, które mają wzmocnić pozycję producentów, a także o znakowaniu produktów, jako Produkt Polski.
Podsekretarz stanu podkreślił, że niektóre z podnoszonych kwestii nie leżą w gestii resortu. Dotyczy to m.in. sprawy rosyjskiego embarga. – To kompetencje unijne, a decyzje zapadają na najwyższym szczeblu – powiedział wiceminister dodając jednocześnie, że – w ramach Grupy Wyszehradzkiej wypracowujemy wspólne stanowisko.
Przedstawiciele protestujących sadowników zadeklarowali pomoc i wsparcie dla podejmowanych na unijnym forum inicjatyw strony polskiej.
Źródło: MRiRW