Prof. Makosz: w Polsce i innych krajach Europy będzie dużo mniej wiśni

fot. P. Grel
W tym roku w Europie będą istotnie niższe zbiory wiśni niż w poprzednich latach. Główna przyczyna to szkody przymrozkowe. Różnice w szkodach między krajami są bardzo duże - od  niewielkich na południu Rosji (Krasnodar) do bardzo dużych w Polsce, Białorusi i Ukrainie - uważa prof. Eberhard Makosz z TRSK.

Oto prognoza prof.  Makosza:

„Duże różnice są również w obrębie krajów. W Polsce największe straty są w rejonie grójecko – wareckim, Białej Rawskiej, Lubelszczyźnie i wschodniej Polsce, a mniejsze na Kujawach, Wielkopolsce, Małopolsce, Dolnym i Górnym Śląsku.

Wobec dużych różnic między krajami, rejonami i sadami, bardzo trudno o możliwie dokładną prognozę zbiorów. Tegoroczną prognozę należy traktować jako orientacyjną we wszystkich krajach.

Na bardzo niskie zbiory wiśni w naszym kraju zasadniczy wpływ miały szkody przymrozkowe, choroby grzybowe i bakteryjne oraz silny opad zawiązków z powodu niekorzystnych warunków pogodowych w okresie kwitnienia drzew. Inny powód to likwidacja znacznej powierzchni sadów wiśniowych w 2016 roku – z powodu niskich cen skupu owoców wiśni. Wiele jest sadów z drzewami bez – lub tylko kilkunastoma owocami. W naszym kraju nie ma sadu choćby z jednym normalnie owocującym drzewem.

Uzyskałem informacje o spodziewanych zbiorach wiśni w 10 krajach europejskich od ekspertów i producentów tych owoców. Na ich podstawie opracowałem wstępną prognozę zbiorów, które są mniejsze w każdym z tych krajów. W porównaniu z rokiem 2016, w tym roku mogą wynieść w procentach:

  • Rosja (Krasnodar) około 90,
  • Serbia, Węgry i Belgia 80 – 85,
  • Turcja 70 – 75,
  • Niemcy, Dania około 50,
  • Macedonia 30 – 35,
  • Polska do 20,
  • Białoruś i Ukraina 10 – 15.

Duży deficyt tych owoców mogą złagodzić niższe straty w krajach z wysoką produkcją wiśni – w Turcji, Serbii i na Węgrzech. Od tygodnia trwają zbiory wiśni w Serbii i Macedonii, ze średnią ceną skupu 0.70 eur/kg. W zeszłym roku w podobnym czasie ceny były niższe o około 50%

W naszym kraju nawet najwyższe ceny skupu nie zrekompensują wysokich strat w owocach.

Prof. Eberhard Makosz”.

Źródło: TRSK

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKolejna edycja Konkursu Win Galicja Vitis
Następny artykułKolejny finał AgroLigi za nami

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.