Warto zaznaczyć, że doświadczony i świadomy dostawca skupi się na zminimalizowaniu ryzyka uszkodzenia towaru, a konsument ostatecznie oceni efekty jego pracy, wybierając dorodny, apetycznie wyglądający towar.
Nie od dziś wiadomo, że skrzynka z tworzywa sztucznego zapewnia ochronę przewożonych artykułów, dlatego w Europie jest najczęściej wykorzystywanym elementem w łańcuchu dostaw świeżych owoców i warzyw. Stabilność konstrukcji, duża wytrzymałość na obciążenia, to tylko nieliczne jej atuty. Możliwość sztaplowania, układania w stosie, ułatwiają proces paletyzacji oraz magazynowania.
Jeśli powyższe argumenty są mało przekonywujące, warto przełożyć je na liczby. Z badań przeprowadzonych przez Niemiecki Instytut Fraunhofera ds. Przepływu materiałów i logistyki oraz Uniwersytet Bonn, wynika że około 4% produktów jest uszkodzonych w opakowaniach jednorazowych, natomiast stopa ta zmniejsza się do 0,1 % w przypadku opakowań wielokrotnego użytku.
Niby niewielkie rozbieżności procentowe, ale skala ta w przeliczeniu na Euro jest zdumiewająca – używanie kartonowych, drewnianych opakowań generuje straty w wysokości 68 milionów rocznie, gdzie skrzynka plastikowa drastycznie redukuje ją do 2 milionów. To zestawienie nie wymaga już chyba dodatkowego komentarza…
A jednak, bo trzeba podkreślić, że deficyt ten jest oczywistym marnotrawstwem żywności, który jest niedopuszczalny w XXI wieku, gdzie nasza świadomość, wiedza oraz nowoczesna technologia ma za zadanie wyeliminować ten błąd.
Materiał promocyjny Bekuplast – więcej na : bekuplast.com