Po sympozjum KUPS

W dniach 23-25 maja w Zakopanem odbyło się Sympozjum Krajowej Unii Producentów Soków (KUPS). Już po raz 15. w międzynarodowym gronie spotkało się 180 przedstawicieli branży sokowniczej i przetwórczej oraz mediów,  by dyskutować o problemach i sposobach ich rozwiązania w najbliższych latach.

Organizatorem spotkania był KUPS natomiast patronat honorowy objął Minister Marek Sawicki.

Według danych przedstawionych przez Juliana Pawlaka, prezesa zarządu KUPS, zbiory w roku 2011 były na dość dobrym poziomie. Ceny jabłek do przetwórstwa w sezonie 2011/2012 wahały się w granicach 0,45-0,85 gr/kg. Eksport zagęszczonego soku jabłkowego wyniósł w minionym sezonie 200 tysięcy ton, a jego cena – 1,45 EUR/kg. Ceny zagęszczonego soku jabłkowego (ZSJ) z  Chin zrównały się z cenami tego produktu produkowanego w innych krajach, w tym w Polsce. Eksport chińskiego ZSJ spada. W sezonie 2006/2007 wyniósł 932 tys. t., podczas gdy w sezonie 2010/2011 było to blisko połowę tej ilości – tylko 483 tys. t. Niestety od 2009 r. spada również spożycie owocowych soków i nektarów w całej Europie.

Irena Strojewska z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej –PIB przedstawiła dane dotyczące rynku koncentratów. Zarówno produkcja, jak i eksport ZSJ pozostają wciąż na tym samym poziomie, a jest to efektem  powolnej zmiany struktury rozdysponowania tych owoców w kierunku wzrostu udziału eksportu. ZSJ do Europy trafia z Turcji, Chin i Polski. Jeśli chodzi o import jabłek do Rosji, w ciągu ostatnich lat rośnie udział Polski jako eksportera tych owoców. W Europie spada popyt na ZSJ. Na rynku rosyjskim po notowanym wzroście popytu na ZSJ od początku dekady, nastąpiło zachwianie, ale obecnie rynek ten ponownie jest zainteresowany zakupem dużych ilości ZSJ. W sezonie 2011/12, podobnie jak w poprzednim, produkcja zagęszczonych soków z owoców miękkich wyniosła ok. 33 tys. ton. – informowała I. Strojewska.  

Zdaniem Romualda Ozimka, wiceprezesa zarządu KUPS, w ostatnich latach występuje duża zmienność w podaży surowca do przemysłu przetwórczego, co wynika bezpośrednio z obserwowanej od kilku lat zmiany w strukturze upraw. Spada bowiem udział odmian najbardziej przydatnych do produkcji soków i koncentratów owocowych. W naszym kraju niezbędna jest konsolidacja organizacji związkowych i branżowych, która doprowadziłaby do stabilizacji rynku owoców opartej na partnerskim powiązaniu i współpracy zakładów przetwórczych z organizacjami producentów. Działania te powinny odbywać się w oparciu o długoletnie umowy kontraktacyjne. Może to być jednak trudne do wykonania z indywidualnymi producentami, stąd prelegent kładł duży nacisk na współpracę zakładów z przedstawicielami grup producentów owoców.

R. Ozimek podkreślił, że niekorzystnym zjawiskiem jest dostarczanie do zakładów przetwórczych owoców deserowych, które nie spełniają norm jakościowych dla owoców na tzw. rynek świeży, a nie są to odmiany jabłoni czy truskawek odpowiednie do tłoczenia soków.

Jako przykład firmy, która rozpoczęła wraz ze swoimi dostawcami założenia sadów odmian przemysłowych prelegent przedstawił firmę Agrana.

Stół prezydialny podczas dyskusji przetwórców.

Dorota Łabanowska-Bury, redakcja „Hasła Ogrodniczego”
Monika Strużyk, redakcja „MPS SAD”
Pełna relacja z sympozjum KUPS na łamach „Hasła Ogrodniczego” i „MPS SAD”.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSzara pleśń borówki pod kontrolą
Następny artykułBardzo sucho w Wielkopolsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.