O jakości materiału szkółkarskiego dostępnego na polskim rynku, uwarunkowaniach prawnych określających tę jakość oraz możliwości reklamacji zakupionych drzewek mówiła dr Magdalena Kapłan z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Trendy odmianowe (‘Gala’, ‘Red Jonaprince’) zaznaczające się w szkółkach roślin sadowniczych na skutek zapotrzebowania ze strony sadowników przedstawił Maciej Lipecki ze Stowarzyszenia Polskich Szkółkarzy.
Możliwości zatrudniania cudzoziemców w gospodarstwach sadowniczych na umowę zlecenie, umowę o dzieło i umowę o pracę oraz wszystkich związanych z każdym z rodzajów umowy wymaganiach prawnych przedstawił Leszek Ostasz z Państwowej Inspekcji Pracy w Lublinie.
O chorobie replantacyjnej i możliwościach jej niwelowania (poprzez wytyczanie nowych rzędów, aby nie pokrywały się ze starymi, użycie odpowiednich środków chemicznych do odkażania gleby, parowanie gleby na wybranych obszarach, odpowiednią agrotechnikę, zakładanie nowych nasadzeń tylko z materiału szkółkarskiego o wysokiej zdrowotności, zastosowanie odpowiednich nawozów mineralnych np. MAP, wymiana podłoża w miejscu sadzenia nowych drzewek, wprowadzenie do gleby pożytecznych mikroorganizmów) mówił Robert Sas.
Anita Łukawska