Po spotkaniu Młodych Sadowników

Już tradycją są spotkania Młodych Sadowników odbywające się przy okazji Konferencji Sadowniczej organizowanej przez Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych w Lublinie. W tym roku takie spotkanie odbyło się 29 listopada, a jego tematyka dotyczyła materiału szkółkarskiego, możliwości zatrudniania cudzoziemców i choroby replantacyjnej.

O jakości materiału szkółkarskiego dostępnego na polskim rynku, uwarunkowaniach prawnych określających tę jakość oraz możliwości reklamacji zakupionych drzewek mówiła dr Magdalena Kapłan z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Trendy odmianowe (‘Gala’, ‘Red Jonaprince’) zaznaczające się w szkółkach roślin sadowniczych na skutek zapotrzebowania ze strony sadowników przedstawił Maciej Lipecki ze Stowarzyszenia Polskich Szkółkarzy.

Możliwości zatrudniania cudzoziemców w gospodarstwach sadowniczych na umowę zlecenie, umowę o dzieło i umowę o pracę oraz wszystkich związanych z każdym z rodzajów umowy wymaganiach prawnych przedstawił Leszek Ostasz z Państwowej Inspekcji Pracy w Lublinie.

O chorobie replantacyjnej i możliwościach jej niwelowania (poprzez wytyczanie nowych rzędów, aby nie pokrywały się ze starymi, użycie odpowiednich środków chemicznych do odkażania gleby, parowanie gleby na wybranych obszarach, odpowiednią agrotechnikę, zakładanie nowych nasadzeń tylko z materiału szkółkarskiego o wysokiej zdrowotności, zastosowanie odpowiednich nawozów mineralnych np. MAP, wymiana podłoża w miejscu sadzenia nowych drzewek, wprowadzenie do gleby pożytecznych mikroorganizmów) mówił Robert Sas.

Anita Łukawska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKonkursy dla rolników
Następny artykułOwoce i warzywa z Pomorza trafią do obwodu kaliningradzkiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.