Obcopylna odmiana ‘Helga’ natomiast ma owoce duże jak na wczesną odmianę (II tydzień dojrzewania czereśni), mało podatne na pękanie, ale zbyt miękkie. Powinna być raczej uszlachetniana na podkładkach silnie rosnących, w przypadku karłowych owoce mogą drobnieć.
Owoce o masie 8–10 g ma także odmiana ‘Kasandra’ , ale – zdaniem dr hab. E. Rozpary– są one zbyt miękkie.
'Kasandra'
Pod koniec II tygodnia dojrzewania czereśni dojrzewają także owoce odmiany ‘Dillemma’. Są one ciemnoczerwone, duże (7,6 g) i mniej niż ‘Burlata’ podatne na pękanie.
Atrakcyjne owoce, szerokostożkowate i jędrne wydaje także odmiana ‘Skazka’. Dojrzewają w tym samym czasie co ‘Burlat’ – w III tygodniu dojrzewania czereśni.
2–3 dni później można także zbierać owoce odmiany ‘Anita’ – duże (7,7 g), smaczne i aromatyczne, o małej do średniej tendencji do pękania.
Ciekawą propozycją jest także ‘Jacinta’ – odmiana otrzymana z wolnego zapylenia odmiany ‘Vega’. Owoce kształtu sercowatego są atrakcyjne i duże (12 g). Dojrzewają tydzień po ‘Burlacie’.
Pod koniec III tygodnia dojrzewają także owoce ‘Elektry’ . Są one średniej wielkości (około 7,5 g), sercowate, lśniące i ciemnoczerwone. mniej podatne na pękanie niż ‘Burlat’.
'Elektra'
Do uprawy pod osłonami foliowymi można wykorzystać odmianę ‘Earlise’. Ma duże owoce (9 g), atrakcyjne, ale podatne na pękanie. Drzewa wyróżniają się wysoką zdrowotnością.
[NEW_PAGE]
Z późniejszych odmian niepodatne na pękanie są także owoce odmiany ‘Justyna’ (HL 15466). Dojrzewają w tym samym czasie co ‘Kordia’, są smaczne, w typie chrząstki, duże (8,5–9,5 g).
Jeszcze większe owoce (9–11 g), bez tendencji do ciemnienia, ma czeska odmiana ‘Tamara’ (HL10201) – ich dojrzewanie przypada na VII/VIII tydzień dojrzewania czereśni.
Kolejna późna czeska odmiana ‘Debora’ to krzyżówka odmian ‘Kordia’ x ‘MertonReward’. Jej owoce, typu chrząstki, są duże (8–10 g), jędrne, cętkowate, sercowate i mało podatne na pękanie.
W podobnym czasie do ‘Reginy’ dojrzewają owoce odmiany ‘Sweetheart’ – są duże, ale zwykle niedostatecznie (7,5–8 g),smaczne i jędrne, dobrze znoszą transport. Ich wadą jest podatność na pękanie.
Trzy dni po odmianie ‘Regina’ rozpoczyna się zbiór owoców odmiany ‘Staccato’– są one średniej wielkości (8,5–9 g), smaczne, a ich wadą jest podatność na pękanie i wrażliwość na moniliozę (wskazana jest uprawa pod osłoną).
Późna węgierska odmiana ‘Alex’ dojrzewa po ‘Reginie’, ma owoce mało podatne na pękanie. Są one jednak zbyt małe (około 8 g), skórka jest jasnoczerwona, a jędrność średnia. Ze względu na skłonność tej odmiany do zawiązywania zbyt dużej liczby owoców wskazane jest uszlachetnianie jej na podkładce silnie rosnącej, np. ‘Colt’.
Tabela 1. Charakterystyka wybranych odmian czereśni (za E. Rozparą)
Tabela 2. Zapylacze dla wybranych odmian czereśni (za E. Rozparą)