Trochę historii…
Pierwszych 19 Spotkań gościło na Zamku Kazimierzowskim – dla szacownego muzeum konwencja nowoczesnej konferencji połączonej z wystawą środków produkcji była dużym wyzwaniem organizacyjnym. Zresztą całe miasto miało ze Spotkaniem spory problem: na początku lat dziewięćdziesiątych Sandomierz miał bardzo skromną bazę noclegową i gastronomiczną – przyjezdni byli lokowani w przeróżnego standardu obiektach od Ostrowca Świętokrzyskiego po Stalową Wolę.
Głód wiedzy sprowadzał do Sandomierza sadowników z całego kraju – poza czterema czasopismami i rzadko wznawianymi podręcznikami jednego tylko wydawnictwa (PWRiL) nie było żadnej współczesnej literatury fachowej. Żywe słowo wykładowcy uzupełnione broszurą z materiałami konferencyjnymi było na wagę może nie złota, ale porządnego plonu. W polskich sadach właśnie rozpoczynała się ostatnia rewolucja – po zimie 1986/87 zaczęto interesować się sadami karłowymi – intensywnymi technologiami produkcji, ochrony, przechowywania. Podczas takich konferencji, jak na Spotkaniu Sadowniczym w Sandomierzu pojawiało się wiele nowinek przywożonych przez coraz liczniej podróżujących po świecie polskich naukowców i praktyków oraz coraz chętniej zaglądających do Polski doradców z Zachodu – przede wszystkim z Niemiec i Holandii.
Na pierwsze spotkania ponad 70% sadowników przyjeżdżało do Sandomierza spoza regionu, po kilkunastu latach proporcje się odwróciły: teraz spoza regionu przyjeżdża około jednej trzeciej słuchaczy. To skutek pojawienia się bardzo licznych regionalnych lub wręcz lokalnych seminariów sprawnie przekazujących najnowsze zalecenia. W Sandomierzu zaś zwolna dojrzewała zmiana proporcji tematów: ekonomika i organizacja przestały być dodatkiem do agrotechniki – zajęły równorzędne z nią miejsce. I tak coraz częściej na Sadownicze Spotkanie w Sandomierzu przyjeżdżają już nie tyle sadownicy, co przedsiębiorcy prowadzący nie tyle gospodarstwo, ile biznes sadowniczy.
W tym roku – dla sadowników…
Organizatorzy tegorocznego, 23 Spotkania Sadowniczego Sandomierz przygotowali dla tych wymagających uczestników bogaty program, w którym każdy z nich powinien znaleźć coś dla siebie.
Pierwszy z wykładów w środę wygłosi gość specjalny Spotkania – dr Gerhard Baab, specjalista z Sadowniczej Stacji Doświadczalnej w Klein-Altendorf w Nadrenii-Palatynacie. Niemiecki doradca mówić będzie o wpływie regulacji wzrostu drzew na plonowanie jabłoni. Baab wystąpi na Spotkaniu w podwójnej roli – drugiego dnia konferencji to on przeprowadzi, będący od lat sandomierską tradycją, pokaz formowania drzew jabłoni (sad Czesława Florkiewicza w Dębianach, pocz. godz. 12.30).
W głównym bloku wykładów w środę przewidziano również wystąpienia: profesora Waldemara Tredera z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach o praktycznych możliwościach zapobiegania uszkodzeniom przymrozkowym; dr Dariusza Tepera z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa z Puław o wpływie zapylania na plonowanie roślin sadowniczych; Katarzyny Kupczak z wydawnictwa Plantpress o tym, jak w praktyce wyglądać ma integrowana ochrona sadów oraz Kazimierza Kotowskiego, radnego Sejmiku i członka zarządu Województwa Świętokrzyskiego o tym, co dla sadowników przewidziano w nowym PROW.
O godz. 13.30 rozpocznie się blok wykładów producentów środków produkcji sadowniczej. O fertygacji mówił będzie dr Andrzej Grenda z firmy Yara Poland; o tym, jak unikać odporności patogenów na środki ochrony roślin opowie Mirosław Korzeniowski z Bayer CropScience; nawożenie pozbiorcze sadów omówi belgijski doradca Vincent Claux z Tradecorp, stosowanie preparatu Regalis będzie zaś tematem wykładu dr Jacka Lewko i Grzegorza Lewandowskiego z BASF. Dowiemy się również, czym powinien się charakteryzować specjalistyczny ciągnik sadowniczy.
… I dla winiarzy
Tematyka uprawy winorośli gościła już na sandomierskich Spotkaniach w ubiegłych latach, w tym roku jednak została potraktowana kompleksowo – wykłady i pokazy drugiego dnia poświęcone będą prawie w całości (wyłączając pokaz cięcia w sadzie) winiarstwu , a konkretnie realizacji projektu „Powrót do tradycji winiarskich ziemi sandomierskiej”. Usłyszymy o tym, jak w ramach projektu powstawała Winnica Św. Jakuba (o czym opowie dr Janusz Suszyna) oraz poznamy historię winiarstwa w okolicach Sandomierza (dzięki dr Dominice Burdzy). Dr Magdalena Kapłan z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie , nie tylko teoretyk, ale również, jako córka właściciela Winnicy Faliszewice, praktyk, mówić będzie o zakładaniu i prowadzeniu winnicy w naszych warunkach klimatycznych; zaś o problemach z ochroną winorośli przed chorobami w minionym sezonie poinformuje dr Janusz Mazurek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Usłyszymy również innych winiarzy-praktyków – Marcina Płochockiego (Winnica Płochockich) oraz Sylwię i Mateusza Paciurów (Winnica nad Jarem); będzie pokaz nastawu wina w wykonaniu Marcelego Małkiewicza (Winnica Sandomierska) oraz degustacja młodego wina z Winnicy Św. Jakuba.
Obok wykładów
Spotkanie Sadownicze to również targi maszyn, urządzeń oraz środków produkcji sadowniczej. W tym roku lista wystawców liczy prawie 100 pozycji.
W środę 5 lutego uczestnicy Spotkania będą mogli wziąć udział w konkursie, w którym do wygarnia będą atrakcyjne nagrody.
Organizatorem spotkania jest agencja Leaf Media, patronem medialnym wydawnictwo Plantpress.
Dokładny program XXIII Spotkania Sadowniczego Sandomierz znaleźć można tutaj.
pg, mp