Nowy obiekt grupy Jabłko Siedleckie

Grupa producentów Jabłko Siedleckie w Suchożebrach jest jedną z mniejszych tego typu organizacji w Polsce. Obecnie zrzesza tylko 5 członków. Sadownicy ci wspólne działania na rynku zaczęli podejmować w 2009 r., a już w kwietniu 2010 r. zarejestrowali swoją działalność jako Spółkę z o.o. Od momentu powstania grupy głównym  jej celem było wybudowanie wspólnego obiektu do przechowywania, sortowania i przygotowywania owoców do sprzedaży. Dzięki zaangażowaniu i sprawnemu współdziałaniu, część z tych planów udało się już zrealizować. Uroczyste otwarcie nowego obiektu chłodniczo-sortowniczego z zapleczem socjalno-biurowym oraz infrastrukturą techniczną nastąpiło 18 września br.

Zasoby i potencjał grupy Jabłko Siedleckie
Sady członków grupy Jabłko Siedleckie zajmują łącznie około 70 ha. Sadownicy uprawiają głównie jabłonie (40 ha) odmian ‘Jonagold Supra’, a w młodszych nasadzeniach ‘Red Jonaprince’), ‘Idared’, ‘Rubin’, ‘Šampion’, ‘Golden Delicious Reinders’ oraz sporty ‘Gali’. Z racji różnego wieku sadów oraz rodzaju gleby, na której są założone (III i IV klasa o podglebiu gliniastym), jabłonie rosną na podkładkach ‘M.26’, ‘P 60’, a w młodszych nasadzeniach na ‘M.9'. Natomiast z grusz w uprawie dominują: ‘Lukasówka’, ‘Concorde’ i ‘Konferencja’.
Członkowie grupy uprawiają także porzeczkę czarną oraz kapustę pekińską. W przyszłości sadownicy chcą ujednolicić w swoich gospodarstwach dobór uprawianych odmian, w tym zwiększyć nasadzenia letnich odmian jabłoni – ‘Delikates’, ‘Celeste’ i ‘Piros’.
Ponadto planowane jest rozszerzenie grupy o nowych członków.  W komorach chłodniczych w nowo wybudowanym obiekcie można bowiem przechować około 2500 ton owoców, a obecnie, przy uprawie jabłoni na powierzchni 40 ha i przy plonach około 50 t/ha, znajdzie się w nim tylko 2000 ton jabłek. Dodatkowo członkowie grupy w swoich gospodarstwach mogą łącznie przechować (w warunkach chłodni zwykłej i KA) około 500 ton owoców. Dlatego rozszerzenie grupy o nowych członków ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Ostatni moment na dotację
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki, wyrażając swoje uznanie dla dużej i w pełni przemyślanej inwestycji grupy Jabłko Siedleckie, podkreślił, że to ostatni moment na skorzystanie z dofinansowania dla grup i przeprowadzanych przez nie inwestycji z PROW 2007–2013. Natomiast Prezes Krajowego Związku Grup Producenckich Witold Boguta przedstawił dane dotyczące zorganizowania się producentów rolnych w Polsce. Wynika z nich, że pod koniec 2011 r. około 20% owoców, warzyw i grzybów w skali kraju będzie sprzedawanych przez grupy i organizacje producenckie. Te 20% to tylko połowa średniej unijnej, a w krajach najlepiej zorganizowanych przez te organizacje sprzedawane jest 100% produkcji. Tworzenie małych grup ma ogromne znaczenie dla organizowania się producentów, ale trendy światowe nie ominą i Polski, a dotyczą one konsolidowania się grup w silne i znaczące na międzynarodowym rynku organizacje – informował W. Boguta.

Członkowie spółki Jabłko Siedleckie (od lewej): Janusz Księżpolski, Jadwiga Soszyńska, Sylwester Kisieliński
Prezes Zarządu grupy, Marek Księżpolski, Irena Ziątkowska, Leszek Ziątkowski, fot. A. Łukawska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNowa siedziba firmy Bayer
Następny artykułPomidor, jakiego oczekujemy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.