Zasoby i potencjał grupy Jabłko Siedleckie
Sady członków grupy Jabłko Siedleckie zajmują łącznie około 70 ha. Sadownicy uprawiają głównie jabłonie (40 ha) odmian ‘Jonagold Supra’, a w młodszych nasadzeniach ‘Red Jonaprince’), ‘Idared’, ‘Rubin’, ‘Šampion’, ‘Golden Delicious Reinders’ oraz sporty ‘Gali’. Z racji różnego wieku sadów oraz rodzaju gleby, na której są założone (III i IV klasa o podglebiu gliniastym), jabłonie rosną na podkładkach ‘M.26’, ‘P 60’, a w młodszych nasadzeniach na ‘M.9'. Natomiast z grusz w uprawie dominują: ‘Lukasówka’, ‘Concorde’ i ‘Konferencja’.
Członkowie grupy uprawiają także porzeczkę czarną oraz kapustę pekińską. W przyszłości sadownicy chcą ujednolicić w swoich gospodarstwach dobór uprawianych odmian, w tym zwiększyć nasadzenia letnich odmian jabłoni – ‘Delikates’, ‘Celeste’ i ‘Piros’.
Ponadto planowane jest rozszerzenie grupy o nowych członków. W komorach chłodniczych w nowo wybudowanym obiekcie można bowiem przechować około 2500 ton owoców, a obecnie, przy uprawie jabłoni na powierzchni 40 ha i przy plonach około 50 t/ha, znajdzie się w nim tylko 2000 ton jabłek. Dodatkowo członkowie grupy w swoich gospodarstwach mogą łącznie przechować (w warunkach chłodni zwykłej i KA) około 500 ton owoców. Dlatego rozszerzenie grupy o nowych członków ma nastąpić jeszcze w tym roku.
Ostatni moment na dotację
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki, wyrażając swoje uznanie dla dużej i w pełni przemyślanej inwestycji grupy Jabłko Siedleckie, podkreślił, że to ostatni moment na skorzystanie z dofinansowania dla grup i przeprowadzanych przez nie inwestycji z PROW 2007–2013. Natomiast Prezes Krajowego Związku Grup Producenckich Witold Boguta przedstawił dane dotyczące zorganizowania się producentów rolnych w Polsce. Wynika z nich, że pod koniec 2011 r. około 20% owoców, warzyw i grzybów w skali kraju będzie sprzedawanych przez grupy i organizacje producenckie. Te 20% to tylko połowa średniej unijnej, a w krajach najlepiej zorganizowanych przez te organizacje sprzedawane jest 100% produkcji. Tworzenie małych grup ma ogromne znaczenie dla organizowania się producentów, ale trendy światowe nie ominą i Polski, a dotyczą one konsolidowania się grup w silne i znaczące na międzynarodowym rynku organizacje – informował W. Boguta.
Członkowie spółki Jabłko Siedleckie (od lewej): Janusz Księżpolski, Jadwiga Soszyńska, Sylwester Kisieliński
Prezes Zarządu grupy, Marek Księżpolski, Irena Ziątkowska, Leszek Ziątkowski, fot. A. Łukawska