Nie tylko kwestia przechowywania

7 marca w Warszawie firma AgroFresh, dostawca na polski rynek produktu SmartFresh (1-MCP), zorganizowała konferencję przechowalniczą. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele nauki, producenci owoców, doradcy sadowniczy i przedstawiciele prasy ogrodniczej.
Konferencję otworzył dyrektor generalny AgroFresh Jose Pina, omawiając pozycję firmy na świecie. AgroFresh jest częścią koncernu DowAgro Science obecnego na rynkach 130 krajów. AgroFresh w 2013 r. działał na terenie 42 krajów i wykonał wiele tysięcy aplikacji 1-MCP u swoich stałych i nowych klientów. Od 10 lat technologia ta wdrażana jest także z dobrym skutkiem do polskiej praktyki sadowniczej – informował J.Pina.
Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele nauki i doradcy współpracujący z firmą i prowadzący badania z produktem SmartFresh, którzy przekazali zgromadzonym sadownikom dotychczas uzyskane rezultaty. Prof. dr hab. Kazimierz Tomala (SGGW Warszawa), dr Krzysztof Rutkowski (IO Skierniewice) i dr Alex van Schaik (FBR Wageningen, Holandia) omówili szereg badań dotychczas prowadzonych w tym produktem w swoich jednostkach badawczych w ramach różnych projektów naukowych. 
Marcin Piesiewicz, Adam Paradowski  i Przemysław Badowski (reprezentujący gospodarza spotkania) przedstawili swoje (krajowe) obserwacje dotyczące zmian zachodzących w przechowywaniu owoców, wymagania dotyczące jakości sprzedawanych owoców oraz zalecenia dla przechowywania jabłek, m .in. dla odmiany ‘Šampion’. 
Nowe projekty AgroFresh zaprezentował Peter Vriends, dyrektor AgroFresh. Wsród nich są m. in.  Harvista (system aplikacji 1-MCP w okresie wzrostu owoców w sadzie) oraz technologia In-Box. 
Zgromadzonych sadowników zainteresował także wykład Johna Giles’a (firma konsultingowa Promark, Wielka Bytania) dotyczący możliwości zbytu jabłek na rynki Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki. Okazuje się, że nie jest to niemożliwe, ale wymaga od producentów nieco więcej zaangażowania i zainteresowania się potrzebami tamtejszych odbiorców. 
Tematy te poruszymy bliżej już wkrótce na łamach naszych miesięczników. 
dłb

Related Posts

None found

Poprzedni artykułABC uszlachetniania, cz. I
Następny artykułPokaz pracy prasy rolującej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.