Ministrowie GV4+ o reformie WPR

19 czerwca odbyła się wideokonferencja ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej poszerzonej o Bułgarię, Rumunię, Słowenię i Chorwację (GV4+). Spotkanie zorganizowane zostało przez Republikę Czeską, która przewodniczy aktualnie pracom Grupy.

Głównym tematem dyskusji była reforma Wspólnej Polityki Rolnej w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu oraz strategii „Od pola do stołu” i strategii na rzecz bioróżnorodności, w tym zrównoważone zarządzanie wodą i glebą.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski wskazał, że najważniejszym celem rolnictwa pozostaje zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego społeczeństwu, zarówno w skali krajowej, jak i europejskiej.  łównym celem Polski w negocjacjach reformy WPR pozostaje osiągnięcie odpowiedniego poziomu budżetu na tę politykę. Priorytetowa jest sprawa wyrównania płatności bezpośrednich. Musimy brać też pod uwagę dochody rolników w UE. Musimy mieć pewność, że wprowadzanie nowych strategii nie spowoduje spadku tych dochodów – podkreślił szef polskiego resortu rolnictwa.

Wobec kryzysu wywołanego pandemią COVID-19 niezbędne jest rozszerzenie wsparcia wdrożonego przez Komisję Europejską na kolejne istotne rynki, w tym rynek drobiu i wieprzowiny oraz podniesienie stawek dopłat do prywatnego przechowywania.
Dyskutując o nieuczciwych praktykach handlowych, minister Ardanowski zauważył, że epidemia, problemy z handlem, zerwanie łańcuchów dostaw żywności raczej zachęcają oszustów niż ich eliminują.

Ministrowie zgodnie potwierdzili potrzebę wspólnego podejścia na poziomie UE wobec oszustw związanych z żywnością, w tym ujednolicenia pojęć, zasad i procedur prawa żywnościowego w państwach członkowskich.

Ponadto minister rolnictwa Republiki Czeskiej przedstawił aktualny stan w zakresie plagi kornika i suszy w Republice Czeskiej.

W konkluzjach spotkania ministrowie uzgodnili Wspólną Deklarację w sprawie reformy WPR w świetle Europejskiego Zielonego Ładu oraz strategii „Od pola do stołu”, strategii na rzecz bioróżnorodności oraz w świetle pandemii spowodowanej wirusem COVID-19. Podkreślili w niej znaczenie silnej i odpowiednio finansowanej WPR dla zapewnienia bezpiecznej i dobrej jakościowo żywności dla konsumentów w całej UE. Wskazali również na brak dalszego uzasadnienia dla znaczących różnic w poziomach płatności bezpośrednich między państwami członkowskimi i wezwali do zlikwidowania tych różnic w latach 2021-2027.

Na zakończenie spotkania minister Jan Krzysztof Ardanowski przejął symbolicznie od Republiki Czeskiej prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej.

Od 1 lipca 2020 r., przez najbliższy rok, Polska będzie przewodniczyć pracom w Grupie Wyszehradzkiej. Motywem przewodnim rocznej prezydencji Polski w V4 będzie odbudowa życia gospodarczego i społecznego po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19. Wśród priorytetów przewidzianych do realizacji znajdują się kwestie dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku, zwalczania afrykańskiego pomoru świń, przeciwdziałania marnowaniu żywności, gospodarki glebowej, nowych technologii w rolnictwie.

źródło: MRiRW

Related Posts

None found

Poprzedni artykułDalia Sincerity z efektem 'wow’
Następny artykułObóz pracy zlikwidowany w Holandii – ofiary to kilkudziesięciu obywateli Polski i Rumunii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.