Maliszewski: oczekujemy natychmiastowej reakcji przetwórni, rządu i KE

Na stronie internetowej Związku Sadowników RP jego prezes, Mirosław Maliszewski, publikuje oświadczenie związane z obecną sytuacją na rynku owoców. "Konieczna jest szybka administracyjna reakcja na to, co robią przetwórnie" - postuluje m.in. Maliszewski.

Oto treść tego oświadczenia:

„Zawsze polscy sadownicy uważani byli za ludzi dobrze przygotowanych do konkurencji i wolnego rynku. Tak było w poprzednim systemie gospodarczym i tak jest obecnie. Świadczą o tym choćby wyniki naszej produkcji i eksportu. Szybciej niż inni wdrażaliśmy nowinki technologiczne, sięgaliśmy po krajowe i unijne środki pomocowe, organizowaliśmy się społecznie i gospodarczo. To świadczy, że umiemy liczyć i racjonalnie się zachowywać na rynku.

Wiemy też dobrze, kto zawinił w obecnej bardzo trudnej sytuacji, w tym nałożonego na nas rosyjskiego embarga handlowego. Jest rzeczą oczywistą, że Rosja postąpiła tak wskutek sankcji zastosowanych wobec niej przez Unię Europejską. To nie sadownicy jeździli na kijowski Majdan i namawiali do rewolucji. Każdy, kto na bieżąco śledzi wydarzenia wie, kto jest za to odpowiedzialny. Dobrze też wiemy, jak wygląda rynek przetwórni i kto na nim decyduje.

Nie możemy się pogodzić, że jesteśmy dziś najbardziej poszkodowanymi i dlatego za wielce niezadowalające uważamy zaproponowane przez Komisję Europejską pułapy i formę w instrumencie wycofywanie jabłek z rynku. Kilka miesiący temu mówiliśmy, że brak stosownej reakcji doprowadzi do załamania rynku w naszym kraju i całej UE. Niestety wówczas nie wykazano wobec nas dostatecznego zrozumienia.

Mimo różnych opinii, potrafimy doskonale liczyć. Doskonale wiemy, że sprzedając jabłka po obecnych, rażąco niskich cenach doprowadzamy swoje gospodarstwa do zapaści finansowej.

Od początku tegorocznego kryzysu uważaliśmy, że sprawa jest na tyle poważna, że aby być jak najskuteczniejszym trzeba stworzyć swoisty „polski front obrony”, nie dzieląc się politycznie, ideologicznie, organizacyjnie. Na dobrą wolę ze strony przetwórni liczyć nie możemy, uważamy więc, że to Minister Rolnictwa jako najbardziej administracyjnie i kompetencyjnie za nas odpowiedzialny powinien jak najszybciej zareagować. Podjęliśmy otwartą współpracę, jednak efektów do tej pory nie ma.

Konieczna jest szybka administracyjna reakcja na to, co robią przetwórnie. Konieczna jest także natychmiastowa zmiana unijnych zasad interwencji w związku z rosyjskim embargiem poprzez znaczące zwiększenie limitu na wycofywanie jabłek, podniesienie stawek za ich przeznaczenie np. do biogazowi i skierowanie dużych partii dla ludności ubogiej poza teren UE. Wskazane jest także zastosowanie dopłat do eksportu na dalsze rynki.

Jeśli będzie opór brukselskich urzędników i brak szybkich decyzji, niezbędne będzie pilne uruchomienie podobnych mechanizmów finansowanych z krajowego budżetu.

Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP”.

Źródło: ZSRP

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKubota Tractor Show ponownie rusza w pola
Następny artykułTrzech nowych członków sieci dziedzictwa kulinarnego

13 KOMENTARZE

  1. Protesty robione przez ZSRP są już po czasie. Jak można przeczytać w serwisach cena jabłka przemysłowego w Polsce była już podana (ustalona) przed lub podczas Progrosfruit. Tam jak co roku TRSK + Rajpol reprezentują Polskę i poprzez propagowanie sukcesu wielkich zbiorów i potęgi tonażu jabłek przyczyniają się do takich a nie innych cen owoców. Zakomunikowana cena to 15-30 groszy za kg loco zakład. Takie same ceny są wynikiem analiz wielkości produkcji i zapasów w Polsce podawane z dumą przez TRSK. Tak więc protesty teraz wiele pewnie nie pomogą. Cena może troszkę drgnie na otarcie łez. Dlaczego ZSRP nie kontroluje polskich prognoz zbiorów ?

  2. O czym ty mowisz jaki rekord w produkcji jablek!? Ludzie zacznijcie używać własnych rozumow!Makosz puści poprline że jest nadrodukcja i wszyscy w to wierzą! Wisni i hablek jest duzo mniej niż w ubieglych latach. A zobaczymy co schowamy na zimę z takim gradem?

  3. Dwa lata embarga i co przez ten czas zrobił związek, pan Maliszewski oraz sami sadownicy? Jak zmienili swoje nastawienie do biznesu? Nijak. Dopłaty, dopłaty, jeszcze więcej dopłat. I rekord w produkcji jabłek. Po kiego….

  4. Co prawda to prawda: Maliszewski już dawno powinien był szurnąć Putina. Ot, nieudacznik taki – nie głosujta, Chłopy, na niego więcej!

  5. A teraz to ile mamy 3? Tak samo mamy 2. A posel Maliszewski był posłem od wieeeele dłużej. A i w koalicji jak wiadomo 8 lat. Nawet mówili i nas ze ministrem rolnictwa miał być.

  6. A gdzie pan Maliszewski był jak rządził w koalicji??!! Jak dobrze pamietam dwa lata temu przemysł był po 10gr a eksport poniżej oplacalnosci! I jakoś siedział pan cicho będąc u władzy!! Żal czytać te durnoty i wierzyć że cos z tym zrobi!

  7. Komunauto, ja prowadze swoje sprawy. Jakbym był prezesem zsrp albo nawet jego członkime to bym się zajmował strajaki i cenami. Ja dbam o swoj towar i swoja ekonomię.

  8. do Wq: co robił w ostatnich miesiącach ZSRP można się łatwo dowiedzieć, jeśli komuś to umknęło. Ale może Pani/Pan ma skuteczniejsze sposoby, pomysły, rady – chętnie poczytam…

  9. Administracyjna reakcja. A wiec narzucenie przetwórniom cen? Dopłaty do eksportu? Na jak długo? Na zawsze? A tyle produkować i takiego towaru, żeby był na niego zbyt to nie łaska?

  10. No i po co sa te wspaniałe prognozy skoro dopiero teraz jak zbiory sie rozpedzaja zwiazek z prezesem wydali oswiadczenia ? Trzeba bylo miesiace temu pomyslec! Zanim ktoś coś zrobi a raczej nic nie zrobi będzie po sezonie!

  11. Był taki dowcip. Jak jesteś winien bankowi 100 zł to twój problem ale jak milion to jego problem. Mała nadprodukcja problem rolnika, duża już władzy. Trzeba jeszcze zwiększyć produkcję i presję na urzędy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.