KUPS: udane zbiory jabłek przemysłowych

Dobiega końca skup jabłek przeznaczonych np. na koncentraty i dżemy. Dyrektor Krajowej Unii Producentów Soków Barbara Groele poinformowała, że w tym roku podaż tzw. jabłek przemysłowych jest duża, a przetwórnie płacą średnio 40 groszy za kilogram.

Jak zaznaczyła Groele, w tym roku zbiory jabłek były udane. GUS szacuje, że mogły wynieść ok. 2,7 mln ton. Natomiast Krajowa Unia Producentów Soków ocenia zbiory na 3 mln ton.

W 2011 r. zebrano ok. 2,5 mln ton jabłek, a średnia cena tzw. jabłek przemysłowych wyniosła 63 grosze za kilogram. W tym roku, według Groele, przetwórnie płacą średnio za jabłka ok. 40 gr za kilogram. – To dobra cena dla sadowników, gdyż zbiór tzw. jabłek przemysłowych nie wymaga dodatkowej pracy (np. delikatnego zrywania czy przewożenia na paletach – PAP) – powiedziała dyrektor.
 
Jak wskazała Groele, w tym roku także przetwórnie powinny zarobić. Cena koncentratu jabłkowego zależy od wielu paramentów, ale średnio można za niego uzyskać 1,40 euro (ok. 6 zł) za kilogram. – To niezła cena – stwierdziła. Dodała, że cena koncentratu nie może być za wysoka, ponieważ zbyt drogich soków nie kupią konsumenci.
 
Do niedawna poważnym konkurentem Polski w produkcji koncentratów były Chiny. Obecnie chińskiego koncentratu na europejskim rynku jest mniej. W Chinach bowiem spożywa się coraz więcej jabłek i soków – tłumaczyła Groele. Podkreśliła, że nie bez znaczenie są cła importowe, które sprawiają, że chiński koncentrat jest teraz droższy od polskiego.
 
W 2011/2012 produkcja zagęszczonego soku jabłkowego w Polsce wyniosła 225 tys. ton. Natomiast Chiny w ubiegłym roku wyprodukowały ok. 630 tys. ton.
 
Według dyrektor KUPS widać też zainteresowanie sokami niezagęszczonymi, czyli takimi do bezpośredniej konsumpcji. Są one coraz popularniejsze. Taki sok chętnie kupują od nas Niemcy.
 
Jeżeli chodzi o inne owoce, to tegoroczny skup na cele przemysłowe był na zbliżonym poziomie jak w ubiegłym roku, trochę mniej było tylko truskawek i wiśni – poinformowała Groele.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułMaspex rozgląda się w Czechach
Następny artykułTechnologia do budowy wiejskich dróg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.