9 stycznia na Zamku Królewskim w Sandomierzu odbyła się konferencja sadownicza organizowana przez PROCAM Polska . Była to piąta edycja tej imprezy. W tym roku jej hasło brzmiało „Nowe trendy w nawożeniu i ochronie upraw sadowniczych”.
Merytorycznie
– Zbyt wiele jabłek w Polsce nadal ma niską jakość. Produkcja dla przetwórstwa jest nieopłacalna. Tylko produkcja jabłek deserowych daje gwarancję opłacalności. Jednak wszystkich na rodzimym rynku nie uda się sprzedać. Trzeba wysyłać je na eksport. Tam mogą być kierowane tylko jabłka spełniające oczekiwania konsumentów w odniesieniu do jakości i barwy skórki – powiedział prof. dr hab. Kazimierz Tomala (fot. 2) z SGGW. Profesor przypomniał, że jakość jabłek buduje się w sadzie, podczas przechowywania ulega ona tylko obniżeniu.
Fot. 2. Prof. dr hab. Kazimierz Tomala z SGGW
Jednym z czynników warunkujących jakość jabłek, jest dostęp światła do pędów i pąków. Aby był on optymalny, konieczne jest właściwe prowadzenie drzew (wąskie korony). Na jakość owoców wpływa też zapylanie kwiatów przez owady zapylające. Dlatego na okres kwitnienia dobrze jest zapewnić obecność w sadzie murarki ogrodowej lub trzmieli. 4-6 tygodni po kwitnieniu drzew następują intensywne podziały komórkowe w zawiązkach. Odpowiednie dokarmienie drzew oraz zabiegi preparatami zawierającymi wyciągi z alg morskich wykonywane w tym terminie będą pozytywnie oddziaływać na liczbę komórek w zawiązkach, co w efekcie przełoży się na wielkość owoców podczas zbiorów (więcej w MPS SAD).
Gasparski Krzysztof (fot. 3), doradca sadowniczy z PROCAM Polska, przedstawił wyniki własnych obserwacji dotyczące podejmowania decyzji ochrony przez sadowników. Obecnie sadownicy mają dostęp do zaleceń przygotowywanych przez różnych doradców i z różnych firm. Jest to wygodna dla sadowników forma pozyskiwania wiedzy. Zalecenia mogą się jednak różnić od siebie i trzeba pewnego zasobu wiedzy, aby wybrać optymalne rozwiązanie. Bywa jednak, że sadownicy nie dokonują tego, nie weryfikują bieżących zaleceń z wykonanymi już zabiegami, z użytymi środkami. Stosują te, które są w danej chwili polecane. W takich przypadkach wiele preparatów jest nadmiernie wykorzystywanych, co w krótkim czasie doprowadzi do selekcji ras odpornych patogenów lub szkodników nie tylko na dany preparat, ale na całą grupę chemiczną.
Fot. 3. Krzysztof Gasparski z PROCAM Polska
Loteria i konkursy
Podczas spotkania przybliżono zasady Jubileuszowej Loterii przygotowanej przez Wydawnictwo Plantpress Sp. z o.o. i PROCAM Polska, która rozpoczęła się 1 listopada 2016, a zakończy się 15 maja 2017 r. Aby wziąć udział w loterii należy dokonać zakupu produktów w ramach jednego z sześciu pakietów i zgłosić swój udział w loterii do 14 maja br. I nagrodę w loterii stanowi ciągnik KUBOTA M7040N, II nagrodę – 1000 kg doglebowego nawozu ogrodniczego Pro Horti Complex, a III – 50 l dolistnego nawozu ogrodniczego Pro Horti mrówCa. Ponadto nabycie promocyjnego pakietu produktów z oferty PROCAM Polska upoważnia kupującego do udziału w dodatkowej promocji – „Prenumeracie jubileuszowej”, w której nagrodą jest jedna roczna prenumerata czasopisma wydawanego przez Plantpress Sp. z o.o.
Podczas konferencji odbył się także konkurs wiedzy sadowniczej z nagrodami, które stanowiły produkty z oferty PROCAM Polska rozdane na zakończenie konferencji (fot. 4).
Fot. 4. Pula produktów z oferty PROCAM Polska stanowiąca nagrody w konkursie wiedzy sadowniczej
Tekst i zdjęcia: Anita Łukawska