Jabłko – nasz owoc narodowy

Od początku rozwoju polskiego sadownictwa jabłonie i jabłka zawsze odgrywały ważną rolę w gospodarstwach i kraju. Dotyczy to także spożycia jabłek.

W ostatnich latach, przy produkcji 2,5 – 3,0 mln ton, udział w produkcji wszystkich owoców wynosił około 73%. W przeliczeniu na mieszkańca produkcja wszystkich owoców wahała się od 95 do 100 kg, a jabłek 65 – 80 kg (68 – 80%). Przy spożyciu na mieszkańca około 45 kg wszystkich owoców, w tym jabłek 15 – 16 kg (30%) owoców południowych 10 – 12 kg (24%). Jabłka nawet najwyższej jakości były zawsze tańsze od popularnych gatunków owoców południowych. Od kilku lat są dostępne przez co najmniej 10 miesięcy w roku. Ponad 50% jabłek deserowych (700 – 800 tys. ton) eksportuje się do różnych krajów. Polskie jabłka w swojej różnorodności odmianowej są smaczne, wysokiej jakości, z wysokim poziomem bezpieczeństwa zdrowotnego. Dla dużej grupy gospodarstw mają ważne znaczenie ekonomiczne. Dla zakładów produkujących sok zagęszczony, atrakcyjnym surowcem. Około 50% jabłek przerabia się  na ten produkt.

W związku z taką dominacją w produkcji, eksporcie, przerobie i spożyciu oraz dużym znaczeniu dla wielu gospodarstw i gospodarki narodowej, jabłka chyba zasługują na uznanie ich nie tylko jako owoc narodowy, ale także strategiczny w naszym kraju. Aby tak było także w przyszłości, potrzebne są specjalne ustawy i działania pozwalające na utrzymanie poziomu opłacalności produkcji, wysokiego eksportu i większego spożycia jabłek. Potrzebna jest opieka medialna, więcej informacji o problemach w produkcji  i znaczeniu jabłek dla konsumentów.

Te problemy wymagają szerszej analizy. Proszę więc o uwagi i propozycje. Czy warto się starać o takie określenie, o znak polskiego jabłka i co trzeba uczynić, aby nadal było wysokie znaczenie jabłek w naszym kraju.

Prof. dr hab. Eberhard Makosz

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNa międzynarodowym rynku czereśni (2)
Następny artykułW Krakowie powstało Centrum Edukacji Gleboznawczej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.