25 lutego Belchim Crop Protection Poland Sp. z o.o. zaprosił do siedziby Instytutu Praktycznego Sadownictwa w Kopanej koło Tarczyna na III Forum Ekspertów. Specjaliści-praktycy z różnych stron Polski wysłuchali omówienia produktów firmy, jej historii rozwoju oraz wykładów na temat aktualnych zagadnień w ochronie sadów przed chorobami i szkodnikami.
Temat wprowadzający – prezentację firmy i jej ofertę przedstawił Lambros Logothetis. Belchim Crop Protection powstała w Belgii w 1987 roku, ma siedzibę w Londerzeel, jako dystrybutor środków ochrony roślin. Szybko oparła się na współpracy z japońską ISK i amerykańską FMC. W ubiegłym roku 360 zatrudnionych wypracowało w 17 krajach Europy 400 mln euro obrotów, za pięć lat planuje się osiągnięcie pułapu 700 mln euro.
W ofercie Belchimu znajduje się Milbeknock (zarejestrowany do ochrony jabłoni) – nowoczesny preparat przędziorkobójczy zawierający milbemektynę – substancję czynną spełniającą wymogi systemów integrowanej produkcji, syntetyzowaną na wzór znalezionej u promieniowców Streptomyces hygroscopicus żyjących na północnych wyspach Japonii. Naniesiony na liście przemieszcza się (działanie translaminarne) na dolną ich stronę, gdzie zwalcza wszystkie fazy rozwojowe przędziorków. Jest skuteczny także w walce z przędziorkiem chmielowcem. Działa żołądkowo i kontaktowo, hamuje składanie jaj przez samice, wykazuje długotrwałe działanie. Po opryskiwaniu nim niektórych odmian jabłoni (‘Gala’, ‘Braeburn’, Kanzi®, ‘Cameo’) inne preparaty można użyć po upływie 5 dni. Objawy fitotoksyczności mogą tez wystąpić na ‘Golden Deliciousie’, Joanagoldach, ‘Relindzie’.
Przeciwko mszycom żerującym na jabłoni jabłoni firma proponuje Teppeki 50 WG zawierający flonikamid – substancję czynną z nowej grupy chemicznej karboksymidów. Flonikamid blokuje zdolność mszyc do pobierania pokarmu – jest to mechanizm działania, jakiego nie wykazują insektycydy żadnej innej grupy. Działa żołądkowo i kontaktowo, przemieszcza się na liściach translaminarnie. Jest selektywna wobec pożytecznej entomofauny.
W przeddzień spotkania zakończyła się procedura oceny herbicydu Chikara Duo – preparat czeka już tylko na podpisanie dokumentu rejestracyjnego. Zawierający dwie substancje czynne preparat pozwala ograniczyć ilość zabiegów przez synergię działania swoich składników – flazasulfuron wnika przez liście i korzenie młodych siewek ograniczając kiełkowanie i wschody chwastów, glifosat – wnikający przez części zielone zwalcza te bardziej wyrośnięte w chwili zabiegu chwasty.
W najbliższych planach Belchimu jest zarejestrowanie insektycydu o kodowanej jeszcze nazwie IKI 3106 opartego na cyclaniliprolu (z grupy diamidów) – do zwalczania wszystkich stadiów motyli oraz fungicydu IKF 5411 (isofetamid) o szerokim spektrum zwalcznych patogenów.
Więcej o tematyce spotkania wkrótce na naszej stronie.
pg