Odmiany zgłoszono już do urzędu patentowego UE, a można je było po raz pierwszy zobaczyć podczas tegorocznych targów Macfrut w Cesenie (Włochy).
PE1UNIBO* (fot. 1) to odmiana, której drzewa charakteryzują się średnim do silnego wigorem, wysokim i regularnym plonowaniem. Owoce o regularnych kształtach osiągają średnią wielkość. Skórka pozostaje zielona do zbiorów, z lekkim ordzawieniem. Miąższ jest słodki i masłowy, o dobrym smaku i aromacie, chrupiący. Owoce doskonale nadają się do przechowywania.
Wigor drzew odmiany PE2UNIBO* jest średni do silnego. Plonowanie wysokie. Owoce (fot. 2) są średnie do dużych, skórka zielona, miąższ masłowy, soczysty, o dobrym smaku i zbalansowanym aromacie. Owoce dobrze się przechowują.
Fot. 2. PE2UNIBO*
Wigor drzew odmiany PE3UNIBO* jest średni do silnego, plonowanie wysokie. Kształt owoców typowo gruszkowaty, wydłużony (fot. 3). Skórka pozostaje zielona do zbiorów. Miąższ jest masłowy, lekko kwaśny, o dobrym aromacie. Owoce dobrze nadają się do przechowywania.
Fot. 3. PE3UNIBO*
Drzewo odmiany PE4UNIBO* rośnie średnio silnie i plonuje na średnim poziomie, kształt owoców jest wydłużony i zbliżony do kształtu gruszek ‘Abate Fetel’. Czerwony rumieniec pokrywa blisko 80% skórki owocu. Miąższ jest chrupiący, soczysty, a smak zbalansowany. Owoce doskonale nadają się do przechowywania.
Dorota Łabanowska-Bury, fot. D. Łabanowska-Bury
Artykuł pochodzi z numeru 12/2013 „Hasła Ogrodniczego”