Gdy kwitły jabłonie

12 maja w Samborcu odbyło się XXVI Święto Kwitnącej Jabłoni. Z tej okazji w powstającej siedzibie Grupy Sadowniczo-Warzywniczej „Złoty Sad” Sp. z o.o. miało miejsce szkolenie dla sadowników zorganizowane przez firmę ProCam Polska, na którym Adam Fura z SODR Oddział w Sandomierzu przekazał zalecenia dotyczące zabiegów ochrony i nawożenia drzew ziarnkowych w początkowym okresie wzrostu zawiązków owocowych.

W przypadku parcha jabłoni zalecał dostosowanie wyboru preparatu do panujących warunków atmosferycznych i wielkości opadów, zwracając uwagę na nadal grożące infekcje pierwotne patogenu wywołującego tę chorobę. W przypadku stwierdzenia na liściach jabłoni przędziorków, do 2 tygodni po kwitnieniu A. Fura zalecał użycie preparatów Sumo 10 EC lub Envidor 240 SC. W połowie maja należy powiesić pułapki feromonowe w sadach w celu obserwacji aktywności najgroźniejszych szkodników – mówił A. Fura. Przypomniał także, że podczas kwitnienia drzew nie wolno wykonywać żadnych zabiegów insektycydami a także stosować herbicydów na kwitnące pod drzewami chwasty.

Na zakończenie szkolenia uczestniczący w nim sadownicy wraz z doradcą udali się do sadu Moniki i Ireneusza Garnuszków z Samborca na praktyczną ocenę bieżącej sytuacji w sadzie.

Adam Fura

Krzysztof Gasparski z firmy ProCam Polska informował, że mgły stanowią bardzo duże zagrożenie dla infekcji parchem jabłoni. Nawet przy braku opadów deszczu może dojść do infekcji. Zaprezentował doświadczenia założone przez doradców sadowniczych ProCam, których wyniki mają pomóc sadownikom w doborze najodpowiedniejszych środków ochrony roślin i nawozów. Zalecał również do przeprowadzenia regularnych lustracji w sadach na obecność szkodników i tylko na podstawie ich wyników wykonywanie zabiegów chemicznych. Marmurkowe przebarwienia na liściach jabłoni, które uwidoczniły się na początku kwitnienia jabłoni były wynikiem niedoboru składników pokarmowych, w tym mikroelementów, nie są dla drzew groźne – mówił K. Gasparski.

Krzysztof Gasparski

Krzysztof Krupa z firmy Syngenta omówił sposób działania zarejestrowanego w 2012 roku preparatu do zwalczania zwójkówek liściowych Affirm 095 SG, który działa żołądkowo na wszystkie stadia rozwojowe gąsienic szkodliwych motyli. Jest to preparat bardzo szybko działający. Po naniesieniu na liście chronionych roślin szybko w nie wnika, przez co staje się odporny na zmycie przez deszcz i rozkład przez promienie słoneczne. Zalecany jest po kwitnieniu do początku dojrzewania owoców, do 3 razy w sezonie w dawce 2,5 – 3 kg/ha.

Krzysztof Krupa

Tomasz Kwiecień z firmy Ekoplon zaprezentował dwa nawozy: AminoPower Wapniowy i AminoPower ResiPhos PK. Oba są nawozami bezazotowymi i bezchlorkowymi. Piewrszy z nich zawiera 46% aminokwasów i peptydów, 11% wapnia oraz mikroelementy. W uprawie roślin sadowniczych zalecany jest do stosowania po opadnięciu płatków kwiatowych i kolejnych zabiegów co 10–14 dni, każdorazowo w dawce 1–1,5 l/ha. AminoPower ResiPhos PK zawierający fosforyn potasu i aminokwasy zalecany jest w dawce 1,5 l/ha. Nawóz ten ma właściwości podnoszenia odporności opryskiwanych nim roślin na infekcje patogenami chorobotwórczymi.

Tomasz Kwiecień

Świętowaniu kwitnienia jabłoni towarzyszyła wystawa ciągników i maszyn sadowniczych. Na stoisku firmy ROL-GOS Małgorzaty i Waldemara Śliwińskich z Chwałek k. Sandomierza prezentowane były japońskie ciągniki Kubota modele M7040N, L5040 oraz opryskiwacz Agrola Vertical o zbiorniku pojemności 1,5 l z dwoma wentylatorami z odwróconym ciągiem, z możliwością regulacji wysokości górnego. Można było także obejrzeć bijakowe kosiarki i rozdrabniacze gałęzi oraz opielacz do truskawek włoskiej firmy Breviglieri.
Koreańskie ciągniki marki TYM modele 353 (moc silnika 35 KM) i T503 (o mocy 50 KM) oraz KIOTI LX500L prezentowane były przez Piotra Śliwińskiego autoryzowanego dealera ciągników TYM z Sandomierza.

Ciągnik Jonh Deer 5080 GF o mocy silnika 80 KM z komfortową kabiną, wózek widłowy (triplex) Manitou ME 316, ładowacz Mustang 406 oraz rozdrabniacz gałęzi z systemem zbierania rozdrobnionej materii w worki o szerokości roboczej 1,45 m produkowany przez firmę KUHN model TRP 145 RT prezentowane były na stoisku Gravit Agro-Pol S.A. Oddział w Lipniku.

Na stoisku Agromar A.S.O.C. Marian Wyrzykowski z Chobrzan prezentowane były ciągniki Landini Mistral 50, 55 i Rex 70F oraz rozdrabniacze i kosiarki bijakowe włoskiej produkcji Rinieri stanowiące ofertę firmy współpracującej – AgroLeliwa z Tarnobrzegu.

Anita Łukawska
Fot. A. Łukawska

Zobacz również galerię ze Święta Kwitnącej Jabłoni w Samborcu


Related Posts

None found

Poprzedni artykułOficjalne otwarcie sezonu szparagowego
Następny artykułLaminaryna przeciwko chorobom roślin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.