Dwa sadownicze dni w Belgii

Grupa sadowników z okolic Warki i Grójca w dniach 3-4 lipca przebywała na wyjeździe szkoleniowym w Belgii. Wyjazd zorganizowały dwie firmy - angielska Fine Agrochemicals, producent preparatu do przerzedzania zawiązków owocowych Exilis® i ZZO Warka, jego dystrybutor w Polsce. Program wyjazdu perfekcyjnie przygotowany był przez Wima Aelbrechta z Fine Agrochemicals.

Pierwszego dnia polscy sadownicy zwiedzili gospodarstwo sadownicze Jana i Jorisa Vermeir w Opwijk, specjalizujące się w produkcji gruszek i jabłek. Areał sadów w gospodarstwie wynosi 32 ha, z czego 22 ha zajmują grusze, a10 ha jabłonie. Z odmian gruszy dominującą w uprawie jest ‘Konferencja’ a z jabłoni klubowa Primo® (Red Jonaprince®).

Sadownicy zaopatrują w owoce sieci handlowe Carrefour, Albert, Delhaize i inne. Prowadzą również sprzedaż owoców i soków z nich tłoczonych w swoim gospodarstwie. Jest to możliwe, gdyż w okolicy nie ma innych gospodarstw zajmujących się produkcją sadowniczą. Owoce przechowują w warunkach ULO.

Wim Aelbrecht z Fine Agrochemicals i Anna Marczak z ZZO Warka

Jan i Joris Vermeir – sadownicy z Opwijk
 

Odmiana klubowa Primo®

Drugiego dnia sadownicy zwiedzali Instytut Sadowniczy PCFruit  w Sint-Truiden. Tom Deckers zaprezentował działalność jednostki i oprowadził po sadach plantacjach i doświadczalnych, gdzie prowadzone są badania przydatności odmian do produkcji towarowej, systemów prowadzenia krzewów i drzew owocowych i ich wpływu na plonowanie, sposobów ochrony i nawożenia upraw.

Tom Deckers z PCFruit  w Sint-Truiden

Sposób prowadzenia krzewów porzeczki czerwonej pod osłonami w PCFruit

Grusze w systemie mikado (V)

Czereśnie posadzone pod pewnym kątem do podłoża

[NEW_PAGE]W PCFruit w bieżącym sezonie badano skuteczność preparatu Exilis® do przerzedzania zawiązków owocowych na różnych odmianach gruszy i na jabłoniach Kanzi® oraz ‘Golden Delicious’. Preparat w gruszach stosowny był w dawce 7,5 l/ha i 10 l/ha. Natomiast w jabłoniach użyto go w dawce 5 l/ha, 7,5 l/ha oraz w kombinacjach mechanicznym przerzedzaniem kwiatów, z NAA i z ATS (szczegóły doświadczeń znajdą Państwo na łamach naszych pism).

Rejon Sint-Truiden sprzyja uprawie czereśni, która jest tam uprawą tradycyjną. Wiele sadów jest starych z drzewami znacznych rozmiarów. Są też sady młode, w których uprawiane są odmiany ‘Summit’, ‘Lapins’, ‘Kordia’, ‘Regina’, ‘Staccato’ i inne. Co ciekawe, sady czereśniowe nie są zabezpieczane przed ptakami, gdyż nie ma takiej potrzeby. Ptaków mogących uszkodzić czereśnie w Belgii… nie ma.

Sposób przygotowania czereśni do sprzedaży polscy sadownicy obserwowali na giełdzie zegarowej Haspengouw. Na tej giełdzie zorganizowana jest  ścieżka dydaktyczna dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, na której oprócz walorów zdrowotno-odżywczych jabłek dzieci poznają zasady ich przygotowania do handlu (przechowywanie, sortowanie, pakowanie) oraz sposób handlu na aukcjach.

Czereśnie odmiany ‘Kordia’ przygotowane do sprzedaży na giełdzie Haspengouw

… porzeczka czerwona…

… oraz jabłka odmiany ‘Papierówka’
 

Ścieżka dydaktyczna dla dzieci  na giełdzie Haspengouw

Anita Łukawska
Fot. A. Łukawska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNajwięcej owoców jedzą w Izraelu
Następny artykułNiemiecki rynek warzyw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.