Chikara Duo to herbicyd zawierający dwie wzajemnie się uzupełniające substancje czynne (flazasulfuron i glifosat). Jest pobierany przez liście i korzenie chwastów, ma długotrwałe działanie następcze w glebie, efektywnie ograniczając wschody wrażliwych chwastów przez ok. 4 miesiące.
Flazasulfuron powoduje zamieranie chwastów podczas kiełkowania lub bezpośrednio po wschodach. Do ważniejszych chwastów zwalczanych przez zabieg przedwschodowy należą trawy – chwastnica jednostronna i inne prosowate (włośnica sina, palusznik krwawy), wiechlina roczna (śr.ednio wrażliwa), kostrzewy, stokłosy, mietlice oraz chwasty dwuliścienne – bodziszek drobny, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa i różowa, komosa biała, pokrzywy, przymiotno kanadyjskie, rdest ptasi (średnio wrażliwy), rzodkiew świrzepa, starzec zwyczajny, szarłat szorstki, tasznik pospolity, żółtlica drobnokwiatowa; mniszek pospolity, wierzbownica gruczołowata. Do chwastów zwalczanych powschodowo należą wyżej wymienione gatunki oraz perz właściwy, bylica pospolita, ostrożeń polny (średnio wrażliwy z tendencją do odrastania po zabiegu).
Chicara Duo jest przeznaczona do jednorazowego zabiegu w sezonie w sadach jabłoniowych i gruszowych starszych niż 3- letnie oraz winnicach, w pasach pod koronami drzew i krzewów. Zalecana dawka: 3 kg/ha pasów herbicydowych, co w zależności od rozstawy drzew oznacza 1- – 1,5 kg/ha sadu. Ilość wody: 200-400 l/ha. Najlepszy termin opryskiwania to koniec kwietnia – maj, na chwasty wysokości 10-20 cm. Po jesiennym zabiegu glifosatem (listopad) stosować pod koniec maja w następnym sezonie. Należy unikać stosowania Chicary Duo na glebę silnie pokrytą chwastami – nie dociera wówczas do gleby i jej działanie następcze w glebie jest ograniczone.
za: dr hab. Jerzy Lisek, prof. IO
pg